Asociace muzeí a galerií ČR - Dění v oboru
21.3.2019

Piranova Colloquium: Sounds and Music

27.–29. března 2019

The Forum of Slavic Cultures invites you to join the Piranova colloquium entitled Sounds and Music.

The colloquium for museum professionals (max. 20) is dedicated to discussion and sharing of experience in the use of sounds and music in museums.

The lectures and workshops will be, among others, held by Christian Rohner form the Museum of Communication from Bern, Switzerland, the winner of the 2019 Council of Europe Museum Prize, Boštjan Perovšek (Slovenia), a musician, composer and soundscape artist, and representatives of an international project Sounds of Changes.

The visiting lecturers expect active participation from attendants who will be given the opportunity to present themselves and their work in a museum, while the colloquium will serve as a source of new knowledge and skills in the use of sounds and music in museum displays, promotional campaigns and other forms of communication with museum visitors and other public. Participants will receive a certificate of attendance.

Announcement (563 kB)
Programme (547 kB)

24.–25. srpna 2019, Múzeum slovenskej dediny

25. září 2019, Národní památník II. světové války (Hrabyně 192)

10. září 2019, Slezské zemské muzeum – Müllerův dům

23. září 2019, Arcidiecézní muzeum Kroměříž

24.–25. října 2019, přednáškový prostor Sušák Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Jak zjistit nejaktuálnější novinky z oboru muzejnictví?

Chtěli byste se dozvědět, ve kterém muzeu nebo galerii hledají nové zaměstnance, jaké nové publikace v oboru právě vyšly anebo jaké putovní výstavy nabízejí muzea či galerie k zapůjčení? Navštivte naše Muzejní aktuality!

Muzejní aktuality Kontaktujte nás