Asociace muzeí a galerií ČR - Gloria Musaealis
25.5.2017

Prezentace vítězů Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2016

Slavnostní ceremoniál jubilejního XV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2016 se uskutečnilo ve středu 17. května 2017 v Betlémské kapli v Praze.

Součástí bylo také vyhlášení výsledků II. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku. Umístění na prvních třech místech  naleznete zde.

Prezentace vítězů Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2016 (3 MB)

XV. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2016 (647 kB)
Novinky slavnostního ceremoniálu jubilejního XV. ročníku (629 kB)
Výsledky jubilejního XV. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis (136 kB)
Souhrn výsledků (185 kB)

Partneři slavnostního vyhlášení 2016 (videospot)

Znělka XV. ročníku:

15 let udílení Cen Gloria musaealis:

Videospoty oceněných projektů:

Kategorie Muzejní výstava roku 2016

Cena Gloria musaealis

Národní galerie v Praze, za výstavu „Císař Karel IV. 1316–2016“

2. místo

Alšova jihočeská galerie, za výstavu „Krása bude křečovitá: Surrealismus v Československu 1933–1939“

3. místo

Technické muzeum v Brně, za stálé expozice „Optika“ a „Výpočetní technika“

Zvláštní ocenění

Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace, za výstavu „Kopřiva“

Zvláštní ocenění uděleno na návrh čestného výboru soutěže

Národní zemědělské muzeum, s. p. o., za výstavu „Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu“

Kategorie Muzejní publikace roku 2016

Cena Gloria musaealis

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, za publikaci „Design v českých zemích 1900–2000: Instituce moderního designu“ autorů Ivy Knobloch a Radima Vondráčka (eds.)

2. místo

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, příspěvková organizace, a Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace, za publikaci „Severozápadní Čechy za vlády Lucemburků“ autorů Michaeli Ottové a Ľubomíra Turčana (ed.)

3. místo

Muzeum umění Olomouc, státní příspěvková organizace, za publikaci „Uhlem, štětcem, skalpelem… Sbírka kresby Muzea umění Olomouc“ autorů Iva Bindera, Ladislava Daňka, Martiny Miláčkové, Anežky Šimkové a  Pavla Zatloukala

Zvláštní ocenění

Národní památkový ústav, za publikaci „Hospodářskédvory bývalých panství v Čechách“ autora Jana Žižky

Kategorie Muzejní počin roku 2016

Cena Gloria musaealis

Oblastní muzeum Praha-východ, příspěvková organizace Středočeského kraje, za projekt „Památník národního útlaku a odboje“

2. místo

Regionální muzeum v Mikulově, příspěvková organizace, za projekt „Archeopark Pavlov“

3. místo

Vlastivědné muzeum v Olomouci, za projekt „Zámecká expozice Čechy pod Kosířem“

Zvláštní ocenění

Galerie moderního umění v Hradci Králové, za projekt „Rekonstrukce budovy Galerie moderního umění v Hradci Králové“

Cena Českého výboru ICOM

Památník národního písemnictví, za výstavu „Havel-Prigov a česká experimentální tvorba"

Porota soutěže

14. května 2024 od 14.00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu

Přehled přihlášených projektů

Přihlášky do 22. ročníku je možné podávat do 28. února 2024

Uzávěrka přihlášek je 28. února 2024

Jak se přihlásit do soutěže?

Chcete přihlásit zajímavý projekt do Národní soutěže muzeí Gloria musaealis a nevíte si rady s vyplněním příslušných formulářů? Nabízíme pomoc při jejich zpracování i vytipování vhodných počinů. Prostudujte si naše webové stránky a neváhejte nás kontaktovat!