18.10.2008

"Osmičky" - Kopřivnice v letech 1918, 1938, 1948, 1968

Muzeum Fojtství Kopřivnice

Výstava „Osmičky“ probíhá ve dnech 20. 8.–16. 11. 2008 ve výstavním prostoru Muzea Fojtství v Kopřivnici. Zahájení výstavy odstartovalo oslavy 60 let povýšení Kopřivnice na město, které se uskutečnily v druhé půli srpna. Před slavnostním zahájením výstavy návštěvníkům zahrál na dvoře Muzea Fojtství komorní orchestr. Součástí programu vernisáže bylo udělení pamětních listů členům Konfederace politických vězňů a rehabilitovaným vojákům z Kopřivnicka, jejichž zástupci, společně s ředitelem kopřivnického muzea a starostou města, vystoupili s projevy.
 Výstavu mapující významné události 20. století končící osmičkou připravili pracovníci Regionálního muzea v Kopřivnici převážně z vlastních sbírek. Muzejní archiv poskytl velké množství zajímavých fotografií a dobových dokumentů místní provenience. Výjimku tvoří některé předměty zapůjčené Muzeem Beskyd ve Frýdku-Místku a také kopřivnické kroniky ze Státního okresního archivu v Novém Jičíně.   
První část výstavy je zaměřena na rok 1918 a zahrnuje nejen události spojené se vznikem samostatného státu a oslav s tím souvisejících, ale také život v Kopřivnici v období první světové války, kdy tehdejší továrna na výrobu kočárů a vagónů, dnešní automobilka Tatra, přešla pod vojenskou správu a vyráběla pro válečné účely automobily, polní kuchyně, nosítka pro raněné atp. Pozornost je věnována také vojákům na frontě a příslušníkům zahraničního odboje, kterého se během první i druhé světové války účastnil poměrně velký počet osob z Kopřivnice a blízkého okolí.
 Další část výstavy přibližuje události roku 1938, kdy byla Kopřivnice po mnichovské dohodě začleněna jako tzv. 5 pásmo do Sudet. K tomu došlo především díky již zmiňované automobilce Tatra, která vždy patřila ke strategicky důležitým podnikům. Kopřivnice byla v drtivé většině česká, přesto byli němečtí vojáci 10. října 1938 vítání místními nacisty jako osvoboditelé. Místní česká většina byla vystavena silnému útlaku, proti kterému se mnoho místních lidí rozhodlo aktivně bojovat.     
 Následující část se věnuje událostem po únoru 1948, které také v Kopřivnici změnily život mnoha místím lidem, z nichž někteří byli odsouzeni k mnohaletému komunistickému žaláři. Především je však zaměřena na událost, kterou si letos Kopřivnice připomenula mohutnými několikadenními oslavami. Dne 18. května 1948 byl rozhodnutím vlády ČSR povýšen městys Kopřivnice na město. Oslavy povýšení se konaly koncem srpna téhož roku a pravidelně se opakují dodnes.
 Výstavu uzavírá část, která přibližuje atmosféru okupace vojsky tzv. Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Přestože Kopřivnice nebyla přímo vojensky obsazena, pouze malá jednotka sovětských vojáků střežila sklad Lidových milicí v automobilce, projevy odporu místních obyvatel byly poměrně silné, což dobře dokumentují mimořádná vydání závodních novin Tatrovák, vycházející ve dnech okupace třikrát denně a také zajímavá kolekce fotografií protiokupačních hesel, která v tomto období ozdobili město.
 Výstava byla již při vernisáži kladně hodnocena politickými vězni a rehabilitovanými vojáky, kteří si zde připomenuli chvíle, jež zažili doslova na vlastní kůži. Kladný ohlas jsme zaznamenali také v místním tisku a televizi. 


                                                                                                          Ondřej Šalek, RMK, o. p. s.


                                                                                               

 

Zpět

NOVINKY A AKTUALITY

Severočeské muzeum v Liberci

Muzeum Těšínska, Český Těšín

nahoru