Národní zahájení Festivalu muzejních nocí 2018Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s.
Asociace krajů České republiky
Královéhradecký kraj

a Statutární město Hradec Králové

za finanční podpory Ministerstva kultury

pátek 18. května 2018 od 15.00 hodin v Galerii moderního umění v Hradci Králové

při příležitosti Mezinárodního dne muzeí

Národní zahájení XIV. ročníku Festivalu muzejních nocí 2018

Galerie moderního umění v Hradci Králové:

15.00           Slavnostní zahájení XIV. ročníku Festivalu muzejních nocí 2018 (vstup pouze pro zvané hosty)

 

moderátor akce – Romana Pacáková, Český rozhlas Hradec Králové

·         Přivítání hostů zástupci AMG, Asociace krajů ČR, ČV ICOM, z. s., Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje a Statutárního města Hradec Králové

·         Kulturní program

·         Představení významných hostů a partnerů akce

·         Prezentace vítězných projektů XVI. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2017

Akce se koná pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána a primátora Statutárního města Hradec Králové Zdeňka Finka.

Doprovodný program:
Exkurze do Památníku bitvy 1866 na Chlumu

Po ukončení programu slavnostního zahájení bude možné se zúčastnit Královéhradecké muzejní noci od 18.00 do 24.00 hodin. Vstup zdarma.


Tisková zpráva
  (104 kB)
 

 

 

Program Královéhradecké muzejní noci

Pátek 18. května 2018, od 18 do 24 hod., vstup zdarma

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Letošní muzejní noc v Galerii moderního umění má téma Moderní umění pro každého.

SVĚTELNÁ MALBA

Děti si mohou ve výtvarném ateliéru zkusit světelnou malbu nebo ze zajímavých materiálů vytvořit prostorové objekty inspirované energií a pohybem linií. Podnět k tvorbě mohou načerpat ve 4. patře galerie na výstavě „Energie prvotní čáry”.

KONCERT PRO NŮŽKY, PAPÍR A LEPICÍ PÁSKU

V průběhu muzejní noci vznikne našimi společnými silami s pomocí papíru, nůžek a lepicí pásky výtvarné dílo – velkoplošný papírový reliéf inspirovaný králové-hradeckými budovami a jejich střechami.

OBRAZ PRÁVĚ PRO VÁS

Váháte, zda je mezi díly moderních a současných umělců nějaké dílo, které by se Vám mohlo líbit? Bojíte se, že umění nerozumíte? Neváhejte a nebojte se! Pomocí jednoduchého rozcestníku zjistěte, který obraz či socha je tu právě pro Vás. Zábavnou formou tak rychle najdete dílo, které by Vám mohlo být blízké. K jeho přiblížení pro Vás naši kurátoři připravili krátké vysvětlení. Nevěříte, že je to možné? Přijďte se osobně přesvědčit.
 

Muzeum války 1866 na Chlumu (Muzeum východních Čech v Hradci Králové)

NOC V MUZEU VÁLKY 1866

Přijďte si užít nevšední zážitek a nenechte si ujít boj muže proti muži, jízdu kočárem taženým koňmi, lampiónový průvod pro děti po setmění, promítání dokumentárního filmu, prezentaci zajímavých sbírkových předmětů a mnohé další. Zároveň lze navštívit expozici muzea a blízkou rozhlednu. Také budete mít možnost občerstvit se ve výtečné kavárně.
 

Informační centrum Obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové (ČEZ)

V rámci Muzejní noci bude přístupné Informační centrum Obnovitelných zdrojů i malá vodní elektrárna „Hučák“ na Labi v centru Hradce Králové. Nádherně osvětlená secesní budova bude lákat návštěvníky na noční prohlídky.
 

Muzeum Petrof, Petrof Gallery

Z HISTORIE DO SOUČASNOSTI

Vážení milovníci hudby a příznivci firmy PETROF, přijďte s námi prožít příběh slavné české rodiny
a prohlédnout si ty nejzajíma­vější exponáty z historie i současnosti tuzemské firmy PETROF. Základním stanovištěm bude nová budova kulturního centra Petrof Gallery, která je součástí továrny PETROF. V ní je možné spatřit jeden z největ­ších a nejmodernějších showroomů s piany ve střední Evropě, hudební kavárnu i multifunkční halu. Odkryjeme spletité osudy všech pěti generací rodiny a mistrů klavírníků, kteří od roku 1864 v Hradci Králové staví ty nejkvalitnější nástroje. V Muzeu Petrof si můžete prohlédnout unikátní pianina od historických až po nejnovější modely, včetně těch samohrajících.

Muzejní expozice sdělovací a zabezpečovací techniky

(areál firmy SIGNAL MONT s.r.o.)

Při příležitosti 150. výročí příjezdu prvního parního vlaku na území dnešní České republiky byla otevřena muzejní expozice, kterou provozovatel – Správa železniční dopravní cesty – v roce 2001 reinstaloval v areálu firmy Signal Mont, s. r. o., Hradec Králové. Expozice soustřeďuje techniku od počátků železnice po současnost. Většina unikátních exponátů je zprovozněna a návštěvník má tak možnost získat informace o zařízení, zajišťujícím bezpečnou jízdu vlaků.
 

Muzeum parních strojů

Jan Tomek vystavuje svou sbírku, která čítá kolem 200 parních strojů v suterénu svého rodinného domu a také na zahradě, kde po­stavil industriální pavilón. Přímo před domem je umístěn 10,5 tuny těžký parní stroj z cukrovaru Syrovátka. Návštěvníci uvidí také modely, které sloužily jako hračky pro děti zejména ně­meckých bohatých rodin. Ve sbírce jich je 136 a téměř každý z nich má svůj příběh. Nejstarší parní strojek pochází z roku 1892, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny. Můžete zde vidět i model textilní továrny z 19. století. Je podivuhodné, jak složité bylo uvést továrnu do chodu. Již ve čtyři hodiny ráno nastoupili topiči, roztopili pod kotli parních strojů, a teprve poté se mohli připojit pracovníci, kteří ke své práci potřebovali energii získanou právě touto cestou.

České farmaceutické muzeum, Hospital Kuks

(Farmaceutická fakulta UK v Hradci Králové)

KOUZLO APATYKY

Mimořádně k příležitosti Muzejní noci bude připravena rozšířená komentovaná prohlídka stálé expozice „Kouzlo apatyky“ (trvá cca 1 hodinu). Zde bude k nahlédnutí pestrá nabídka ukázky práce lékárníka – výroba tablet, mastí, čípků, pilulek atd. Prohlídky budou začínat v 19:00, 20:00 a 21:00 hodin (doporučujeme teplejší oblečení).

Změna programu vyhrazena.
 

Pořadatelé a partneři akce: Asociace muzeí a galerií ČR, z. s., Asociace krajů ČR, Ministerstvo kultury, Královéhradecký kraj, Statutární město Hradec Králové, Galerie moderního umění v Hradci Králové. Festival muzejních nocí 2018 pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., s podporou Ministerstva kultury.

 

 

nahoru