Prezentace vítězů Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018

Slavnostní ceremoniál XVII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018 se uskutečnil dne 16. května 2019 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Součástí bylo také vyhlášení výsledků IV. ročníku návštěvnické soutěže Muzeum roku. Umístění na prvních třech místech naleznete zde.

TZ – XVII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2018  (107 kB)
TZ – Výsledky XVII. ročníku soutěže  (121 kB)
TZ – Výsledky souhrn  (107 kB)
TZ – Novinky XVII. ročníku  (112 kB)
TZ – IV. ročník Muzeum roku 2018
  (164 kB)

Vyhlašovatelé soutěže:
Ministerstvo kultury
Asociace muzeí a galerií ČR, z. s.
Český výbor ICOM, z. s.

Partneři slavnostního ceremoniálu:
Obecní dům, a. s.
Národní muzeum
Hlavní město Praha
Český rozhlas
AV MEDIA, a. s.
Three Brothers Production

Hlavní mediální partner:
Česká televize

Mediální partneři:
Český rozhlas Dvojka
Internetový portál a časopis PROPAMÁTKY

Ve spolupráci s agenturou CzechTourism byly připraveny soupisy všech oceněných projektův Národní soutěži muzeí Gloria musaealis za období 2002–2018, které jsou k dispozici na webových stránkách http://www.gloriamusaealis.cz a také na portálu Kudyznudy.cz, kde byla spuštěna prezentace soutěžev sekci Kultura – Muzea a galerieSpeciální logo upozorňuje návštěvníky na instituce, které v uplynulých ročnících získaly ocenění, u každého muzea se pak objevuje soupis všech cen za dobu trvání soutěže.

Záštitu slavnostnímu ceremoniálu poskytla:
Radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovní ruch hlavního města Prahy Hana Třeštíková

Partneři slavnostního vyhlášení 2018 (videospot)

Znělka XVII. ročníku:

Videospoty oceněných projektů:

Kategorie Muzejní výstava roku 2018

Cena Gloria musaealis

Muzeum umění Olomouc, za výstavu „Rozlomená doba 1908–1928“

2. místo

Západočeské muzeum v Plzni, p. o., za výstavu „Kořeny“

3. místo

Městská galerie Litomyšl, za výstavu „Já jsem... Zdeněk Nejedlý“

Zvláštní ocenění

Galerie výtvarného umění v Ostravě, p. o., za výstavu „Černá země? Mýtus a realita 1918–1938“

Zvláštní ocenění uděleno na návrh čestného výboru soutěže

Západočeská galerie v Plzni, p. o., za výstavu „Anatomie skoku do prázdna: Rok 1968 a umění v Československu“

Kategorie Muzejní publikace roku 2018

Cena Gloria musaealis

Muzeum romské kultury, za publikaci „Amendar: Pohled do světa romských osobností“ autorek Jany Horváthové, Alice Sigmund Herákové (eds.)

2. místo

Muzeum města Brna, p. o., za publikaci „Nový dům Brno 1928“ autorů Pavla Borského, Dagmary Černouškové, Jindřicha Chatrného (eds.)

3. místo

Jihomoravské muzeum ve Znojmě, p. o., za publikaci „Dědictví z oceli: Sbírka orientálních a asijských zbraní a zbroje ve znojemském muzeu“ autora Manouchehr Moshtagh Khorasani (ed.)

Zvláštní ocenění

Muzeum Cheb, p. o. Karlovarského kraje, za publikaci „Květena Soosu a okolí“ autorů Jiřího Brabce, Jiřího Velebila (eds.)

Kategorie Muzejní počin roku 2018

Cena Gloria musaealis

Národní technické muzeum, za projekt „Prezidentský vlak 2018“

2. místo