Prezentace vítězů Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2019

Vyhlášení výsledků XVIII. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis se uskutečnilo dne 6. října 2020 od 14.00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Vzhledem k aktuální situaci a mimořádným opatřením MZ ČR se akce uskutečnila bez přítomnosti diváků. Slavnostní ceremoniál byl v reálném čase streamován na sociálních sítích.

Záznam ceremoniálu můžete sledovat na Youtube kanálu a Facebooku AMG.

Výsledky XVIII. ročníku soutěže  (128 kB)
Výsledky souhrn
 (147 kB)
Tisková zpráva  (122 kB)
Novinky  (117 kB)
Plakát  (1 MB)

Vyhlašovatelé soutěže:
Ministerstvo kultury
Asociace muzeí a galerií ČR, z. s.
Český výbor ICOM, z. s.

Partneři slavnostního ceremoniálu:
Obecní dům, a. s.
Národní muzeum
Hlavní město Praha
Český rozhlas
AV MEDIA, a. s.
Three Brothers Production

Hlavní mediální partner:
Česká televize

Mediální partneři:
Český rozhlas Dvojka
Internetový portál a časopis PROPAMÁTKY

Záštitu předávání Cen Gloria musaealis za rok 2019 poskytla:
Radní hl. m. Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Hana Třeštíková

Partneři slavnostního vyhlášení 2019
 (videospot)

Znělka XVIII. ročníku:

Ve spolupráci s agenturou CzechTourism byly připraveny soupisy všech oceněných projektův Národní soutěži muzeí Gloria musaealis za období 2002–2018, které jsou k dispozici na webových stránkách http://www.gloriamusaealis.cz a také na portálu Kudyznudy.cz, kde byla spuštěna prezentace soutěžev sekci Kultura – Muzea a galerieSpeciální logo upozorňuje návštěvníky na instituce, které v uplynulých ročnících získaly ocenění, u každého muzea se pak objevuje soupis všech cen za dobu trvání soutěže.

Plakát:

Upoutávka na slavnostní udílení
Cen Gloria musaealis (videospot):

Videospoty oceněných projektů:

Kategorie Muzejní výstava roku 2019

Cena Gloria musaealis

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích za „Nové expozice muzea“

2. místo

Muzeum hlavního města Prahy za výstavu „Chudá Praha: Lidé – Místa – Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“

3. místo

Technické muzeum v Brně za výstavu „V těžkých dobách: Boje o hranice (1918–1919)“

Zvláštní ocenění

Muzeum dr. Aleše Hrdličky za „Antropologickou expozici“

Zvláštní ocenění uděleno na návrh čestného výboru soutěže

Národní galerie v Praze za stálou expozici „1796–1918: Umění dlouhého století“

Kategorie Muzejní publikace roku 2019

Cena Gloria musaealis

Muzeum umění Olomouc za publikaci „Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624–1695)“ autorů Ondřeje Jakubce, Jiřího Kroupy, Martiny Potůčkové, Rostislava Šváchy (eds.)

2. místo

Národní technické muzeum za publikaci „Fenomén Ringhoffer: Rodina, podnikání, politika“ autorů Milana Hlavačky, Miloše Hořejše (eds.)

3. místo

Muzeum města Brna za publikaci „Vize modernosti: Rudolf Sandalo (1899–1980)“ autorů Dagmar Černouškové, Jindřicha Catrného (eds.)

Zvláštní ocenění

Městské muzeum Skuteč za publikaci „Vojáci Skutečska 1914–1920“ autorů Libora Akslera, Jiřího Junka(eds.)

Kategorie Muzejní počin roku 2019

Cena Gloria musaealis

Muzeum Českého ráje v Turnově za projekt „Horolezectví: Z Českého ráje na vrcholy světa“

2. místo