Prezentace vítězů Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2022

Slavnostní vyhlášení výsledků
 21. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis se uskutečnilo ve čtvrtek 25. května 2023 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Předávání Cen Gloria musaealis za rok 2022 si můžete připomenout ZDE (přenos začína v 14:30 minut).

Plakát 21. ročníku:

Ceny Gloria musaealis za rok 2022
Výsledky 21. ročníku soutěže detailně
Výsledky 21. ročníku souhrn
Novinky 21. ročníku
Muzeum roku

Ceny Gloria musaealis:
Záznam předávání Cen Gloria musaealis za rok 2022
Prezentace výsledků 21. ročníku soutěže
Pořadatelé a partneři slavnostního ceremoniálu
Fotogalerie předávání Cen Gloria musaealis

Přehled přihlášených projektů:
Přihlášené projekty do 21. ročníku
Seznam přihlášených projektů
Muzejní výstava roku 2022
Muzejní publikace roku 2022
Muzejní počin roku 2022

Do 21. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis přihlásilo 73 muzejních institucí rekordních 121 projektůNejpočetnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2022 (57 soutěžních projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2022 (44 soutěžních projektů) a Muzejní počin roku 2022 (20 soutěžních projektů).

Vyhlašovatelé soutěže:
Ministerstvo kultury
Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s.
Český výbor ICOM, z. s.

Partneři slavnostního ceremoniálu:
Obecní dům, a. s.
Národní muzeum
AV MEDIA SYSTEMS, a. s.
Three Brothers Production

Hlavní mediální partner:
Česká televize

Mediální partneři:
Český rozhlas Dvojka
Internetový portál a časopis PROPAMÁTKY

Stream a záznam ceremoniálu:
AV MEDIA EVENTS, a. s.

Záštitu předávání Cen Gloria musaealis za rok 2022 poskytl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata JUDr. Jiří Pospíšil.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – agenturou CzechTourism byla připravena prezentace všech oceněných projektů v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, která je k dispozici na http://www.gloriamusaealis.cz a také na portálu Kudyznudy.cz v sekci Kultura – Muzea a galerieSpeciální logo upozorňuje návštěvníky na instituce, jež v uplynulých ročnících získaly ocenění. U každé se pak objevuje seznam všech jejích cen za dobu trvání soutěže

Nominované projekty v 21. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis byly prezentovány na Národním zahájení Festivalu muzejních nocí, jehož 19. ročník byl odstartován v pátek 19. května 2023 Olomouci.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – agenturou CzechTourism byl rámci slavnostního předávání Cen Gloria musaealis za rok 2022 vyhlášen další ročník návštěvnické soutěže Muzeum roku, která v nové podobě probíhá na portálu Kudyznudy.cz.

Spotová kampaň Národní soutěže muzeí Gloria musaealis v ČT:

Upoutávka na slavnostní udílení Cen Gloria musaealis (iVysilani.cz):

Videospoty oceněných projektů:

Kategorie Muzejní výstava roku 2022

Cena Gloria musaealis

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, p. o., za stálou expozici „Archevita: Stopami věků“

2. místo

Galerie Středočeského kraje, p. o., za výstavu „Cesta předurčena osudem: Květa a Jitka Válovy“

3. místo

Městské muzeum Horažďovice za stálou expozici „Myslí a kladivem: Minerály, hornictví, zlato a perly horního Pootaví“

Zvláštní ocenění

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě a Horácké muzeum za výstavu „Hluboká voda, nejhlubší les: Strašidla podle zkušenosti a tradice“

Kategorie Muzejní publikace roku 2022

Cena Gloria musaealis

Muzeum umění Olomouc za publikaci „Posvátné umění v nesvaté době: České sakrální umění 1948–1989“ autorů Šárky Belšíkové, Ivo Bindera (eds.)

2. místo

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, p. o., za publikaci „Příběh vizovického pečiva“ autorky Jany Koštuříkové

3. místo

Galerie hlavního města Prahy za publikaci „Ivan Meštrović (1883–1962): Sochař a světoobčan“ autorů Sandry Baborovské, Ondřeje Vojtěchovského, Barbary Vujanović (eds.)

Zvláštní ocenění

Regionální muzeum a galerie v Jičíně za publikaci „Jičín v dějinách a plno otazníků“ autorů Michala Babíka, Gabriely Brokešové, Hajny Fajstauerové, Hany Macháčkové, Dominiky Schmidtové

Kategorie Muzejní počin roku 2022

Cena Gloria musaealis