ČR / Jihočeský kraj / Prachatice / Vimperk /

Poslední aktualizace: 2015
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název: Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích
Expozice: Muzeum je zaměřené na vimperské sklářství a knihtisk a na Šumavu. Sklářství: Expozice přibližuje vimperskou sklářskou tradici, kdy koncem 17. století začalo české sklo vytlačovat ze světových trhů benátskou produkci. Ke slávě českého skla přispěl i Michal Müller z Helmbašské huti u Vimperka objevem křídového křišťálu. Mohutný rozvoj sklářské výroby na Vimpersku nastal v 19. století zásluhou Josefa Meyera – zakladatele firmy ve Vimperku a v Lenoře. Knihtisk: Vimperk byl po Plzni druhým českým městem, kde se již v 15. století tiskly knihy. V roce 1484 se do Vimperka přistěhoval tiskař Jan Alacraw. Na tiskařskou tradici navázal až v roce 1855 Jan Steinbrener. K zajímavostem patří tiskařský lis, zlatící lis a modlitební knížky. Příroda v národním parku Šumava: 21. března 1991 byl na části území vyhlášen Národní park Šumava. V expozici najdete základní informace o národním parku, o flóře, fotografie přírodních zajímavostí, zvířata a ptáky pro které je NP domovem.
Obory: Ekologie, ochrana životního prostředí, chráněná území, Etnografie, Historie, regionální historie, osobnosti, Keramika, Knihovny, knižní kultura, Přírodověda – obecně, osobnosti, Řemeslná výroba, cechy, družstva, Sklo a porcelán

Kastelán SZ Vimperk: Mgr. Vojtěch Brož

E-mail: broz.vojtech@npu.cz
Otevřeno: sezónně
Zavřeno: pondělí
Měsíce Dny Hodiny
IV., X.So, Ne, svátky10–16
V.–VI., IX.Út–Pa10–16
V.–VI., IX.So, Ne, svátky9–17.30
VII.–VIII.Út–Ne9–17.30
Vstupné základní: 50 Kč
Vstupné snížené: 35 Kč
Vstupné speciální: 135 Kč (rodinné)
Vstupné volné: Členové AMG, NPÚ, děti do 6 let, ZTP/P (postižený i průvodce), ZTP do 18 let, ICOMOS, ICOM, průvodce a pedagogický doprovod
Poplatky: vstup po dohodě mimo otevírací dobu +100%, mimo sezónu +200%
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ne
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce:
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 30 min. před zavírací dobou (zámek 60 min. před zavírací dobou)
Doba prohlídky: 30–60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce:
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Prohlídka zámku s průvodcem červen – září (dle otevírací doby muzea).
Umístění: Horní zámek, Státní zámek nad městem Vimperk.
Budova: Zámecká budova. Příčný trakt, rizalit a jižní palácové křídlo a kaple sv. Josefa Horního zámku.
Památkově chráněná budova: Ano. Národní kulturní památka.
Rok založení: 1950
Charakter muzea: Vlastivědné
Specializace: Vimperk – jeho historie, řemesla a průmysl. Historie, život a řemesla v bývalém schwarzenberském panství, kulturní krajina Šumavy 19. a 20. století (zmizelá Šumava). Šumavská příroda. Lokální archeologické nálezy. Šumava jako umělecká inspirace.
Specifická sbírka: Vimperské sklo a sklářství, knihtisk.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: MVI/002-05-14/256002
Instalace stálé expozice z roku: 1960, 2000
Poslední změny z roku: 2005, 2014
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Různorodá.
Tip pro návštěvníky: Expozice sklářství a knihtisku. Všimněte si, že i výjimečná výstava skla je umístěna ve vitrínách, které jsou samy o sobě cennými exponáty.
Zajímavost: Muzeum je součástí zámeckého provozu. Zámek nabízí dva netradiční prohlídkové okruhy prezentující památku ve stavu před obnovou, které seznamují návštěvníky se stavební historií, architektonickými detaily a restaurátorskými sondami.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 23.11.2015 8:41

Na Adresář muzeí a galerií České republiky – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií ČR (AMG) ve smyslu autorského zákona. Údaje o jednotlivých institucích v Adresáři jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování a zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů v Adresáři odpovídají sama muzea a galerie. Údaje jsou pravidelně aktualizovány na základě zaslaných podkladů od jednotlivých institucí.