ČR / Středočeský kraj / Benešov / Lešany u Týnce nad Sázavou /

Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Jiné ministerstvo
Zřizovatel název:
Expozice: Sbírky jsou široké veřejnosti prezentovány v deseti halách, pod šesti přístřešky a na volném prostranství. Rozsahem a složením svých sbírek, v nichž je zastoupen nejeden světový unikát, se toto muzeum řadí mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Každoroční obměna i poutavé představování exponátů v pohybu a postupné zdokonalování výstavních prostor muzea tak návštěvníkům umožňuje lépe nahlédnout do tajů nejen čs. historické vojenské techniky.
Obory: Dějiny 20. století, Dokumentace vědy, techniky a práce – obecně, osobnosti, Vojenství – dějiny, zbraně, fortifikace

Ředitel VHÚ: plk. Mgr. Aleš Knížek

Otevřeno: sezónně
Zavřeno: dle období
Měsíce Dny Hodiny
VI., IX.So–Ne9.30–17.30
VII.–VIII.Út–Ne9.30–17.30
Vstupné základní: volné
Vstupné snížené:
Vstupné speciální:
Vstupné volné:
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Angličtina.
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Angličtina.
Poslední návštěva: 17.00 hod.
Doba prohlídky: 180 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 10
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
Služby:
Umístění: Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou, na břehu řeky Sázavy, v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren.
Budova: V opravených budovách a halách bývalého vojenského útvaru.
Památkově chráněná budova: Ne.
Rok založení: 1996
Charakter muzea: Technické
Specializace: Vojenská technika z období od roku 1890 do současnosti.
Specifická sbírka: Expozici v současné době tvoří více než 700 historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel, raketová technika, spojovací a ženijní prostředky a logistický materiál.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: HUA/002-05-09/171002
Instalace stálé expozice z roku: 1996
Poslední změny z roku: 2012
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Výstavy doplňují stálé expozice o historii čs. i světové vojenské techniky.
Tip pro návštěvníky: Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků (tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů) z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda. Z období studené války patří mezi jedinečné exponáty raketová technika a také tanky (jak z výzbroje Varšavské smlouvy, tak z výzbroje NATO). Expozičním pojetím se muzeum hlásí k moderním trendům prezentace sbírek technické povahy.
Zajímavost: Tematické zahájení sezóny (např. Ženijní den, Dělostřelecký den apod.) na konci května; Tankový den poslední srpnovou sobotu; Land Rover Day v druhé polovině září a Dětský den na konci měsíce září.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 5.1.2016 14:00

Na Adresář muzeí a galerií České republiky – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií ČR (AMG) ve smyslu autorského zákona. Údaje o jednotlivých institucích v Adresáři jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování a zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů v Adresáři odpovídají sama muzea a galerie. Údaje jsou pravidelně aktualizovány na základě zaslaných podkladů od jednotlivých institucí.