ČR / Středočeský kraj / Kutná Hora / Svatý Mikuláš /

Národní zemědělské muzeum Kačina – Muzeum českého venkova

Pobočka instituce: Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Kalendář akcí nahoru

Datum konáníAkceDruh
16. 8. 2021 – 5. 5. 2025Zázračné divadlo barokního světaVýstavy
23. 10. 2023 – 31. 12. 2025Strašidla a duchové KačinyVýstavy
Svatý Mikuláš 51, Svatý Mikuláš, 284 01
Mobil:
E-mail: nzm.kacina@nzm.cz
Poslední aktualizace: 2015
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název:
Expozice: Interiér venkovského sídla – Knihovna – Divadlo – Rostlinná a živočišná výroba – Zpracovatelství zemědělských produktů; Areál Čáslav – Sklízecí technika – Zemědělské traktory – Stabilní motory. Expozice muzea jsou pro svůj rozsah (více než 3 000 m³) rozděleny do tří samostatných prohlídkových okruhů: I. seznamuje s dějinami pěstování jednotlivých zemědělských plodin a chovu jednotlivých druhů hospodářského zvířectva, venkovských řemesel a dalšími stránkami života na venkově; II. prohlídkový okruh je věnován dějinám rodu Chotků a jejich panství Nové Dvory; III. prohlídkový okruh zahrnuje expozice mimo centrální část zámku, tj. zámeckou Chotkovskou knihovnu a divadlo umístěné v samostatných pavilonech a také venkovní expozice – skleníky a zahradu léčivých bylin.
Obory: Dokumentace vědy, techniky a práce – obecně, osobnosti, Doprava, letectvo, Hrady, zámky, tvrze, rozhledny, vyhlídkové věže, Knihovny, knižní kultura, Potravinářství, zemědělství, pěstitelství, chovatelství, Šlechtické, měšťanské, lidové interiéry, nábytek, Zemědělství

Ředitel: Alena Štecherová

Otevřeno: sezónně
Zavřeno: pondělí
Měsíce Dny Hodiny
IV.–X.Út–Ne8–12, 13–17
Vstupné základní: 50 Kč
Vstupné snížené: 25 Kč
Vstupné speciální:
Vstupné volné:
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ano
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ne
Výklad v jiném jazyce: Němčina, angličtina.
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 16 hod.
Doba prohlídky: 120 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 1
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ne
Bezbariérový přístup: ne
Šatna: ne
WC: ano
Služby: Předem možno dohodnout prohlídku ií mimo pracovní dobu (listopad – březen – na objednávku). Muzeum nabízí vybrané prostory pro pořádání firemních akcí, prostory pro filmování a k dispozici je i obřadní síň pro konání svatebních obřadů.
Umístění: Mimo obec v zámeckém parku proti zájezdní hospodě Na Huse v obci Sv. Mikuláš.
Budova: Empírový zámek.
Památkově chráněná budova: Ano. Národní kulturní památka.
Rok založení: 1891
Charakter muzea:
Specializace: Muzeum českého venkova.
Specifická sbírka:
Je sbírka vystavena? ne
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 1995
Poslední změny z roku: 2010
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Život českého venkova, potravinářská řemesla aj.
Tip pro návštěvníky: Zámeckým parkem prochází naučná stezka seznamující s historií zdejšího i ostatních Chotkovských parků. Tento stálý prezentační program je doplňován příležitostnými výstavami.
Zajímavost: Chotkovské slavnosti (září). Cukrářská pouť (květen). Řeznicko – uzenářské slavnosti (únor). Vánoce na Kačině (prosinec).
Periodika: Prameny a studie – 2x ročně.
Online katalog sbírky:
Název: Knihovna NZM Praha
Zaměření: Zemědělství, potravinářství, historie.
Adresa: Svatý Mikuláš 51
Město:
PSČ: 284 01
Telefon:
Mobil:
Web: http://www.nzm.cz
Sigla:
Evidenční číslo knihovny na MK ČR:
Počet svazků:
Speciální sbírky:

Otevírací doba knihovny

MěsíceDnyHodiny
IV.–X.Út–Ne8–12, 13–17

Kontakty knihovny

Vedoucí: Alena Stecherová

Poslední změna: 14.8.2019 10:19

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.