Muzejní výstava roku

Jitka Svobodová: Za hranou viděného
Pro jednu z nejatraktivnějších výstavních síní v Česku jsme připravili první retrospektivní výstavu výtvarnice Jitky Svobodové. Její celoživotní tvorbu bylo možné charakterizovat několika pojmy – kresba, předmět, citlivost, koncentrovanost, čas. Každý z nich shrnuje obrovské množství dalších sdělení a možných výkladů. Na počátku každé kresby Jitky Svobodové je soustředěné pozorování – předmětu, jevu nebo situace – umožňující vstřebat to podstatné. A to jak toho nejmenšího detailu, tak i uvědomění si, které vnější charakteristiky předmětu nebo jevu je možné pominout. Pro toto zkoumání zvolila zdánlivě nejjednodušší motivy z okolního světa, nicméně kresby židlí či hrnků nejsou kresbami skutečných židlí nebo hrnků, nejsou přepisem reality. Jsou esencí předmětu, vznikly spojením jeho vnějšího a vnitřního jsoucna, jsou jejich nezvratnou podobou, neboť odkazují k jejich fenomenologické podstatě.
3/2023
Galerie hlavního města Prahy
Staroměstské náměstí 605/13, 110 00 Praha
+420778724588
karla.hlavackova@ghmp.cz
http://www.ghmp.cz
00064416
Magistrát hlavního města Prahy

Povinné přílohy

Galerie hlavního města Prahy představuje dlouho očekávanou retrospektivní výstavu Jitky Svobodové, malířky, autorky kreseb a prostorových objektů, která patří mezi nejautentičtější výtvarnice domácího i světového umění. Od poloviny šedesátých let, kdy vstoupila na výtvarnou scénu, se systematicky věnuje prozkoumávání viděné reality, kterou jedinečným – a pro diváka často zneklidňujícím – způsobem převádí v osobitá umělecká díla. Pro jednu z nejatraktivnějších výstavních síní v České republice jsme připravili první retrospektivní výstavu legendární výtvarnice Jitky Svobodové. Její celoživotní tvorbu by bylo možné charakterizovat několika pojmy – kresba, předmět, senzibilita, oproštěnost, koncentrovanost, čas. Každý z nich shrnuje obrovské množství dalších sdělení a možných výkladů. Výstava představuje její tvorbu od dob studií na Akademii výtvarného umění, které ukončila v roce 1967, až po práce letošní. Jitka Svobodová začínala jako malířka abstrahujících krajin a přírodních živlů. V první polovině sedmdesátých let se rozhodla opustit malbu a věnovat se kresbě; skrze toto médium v plošných i prostorových realizacích zobrazovala jak předměty každodenního života, konstrukce a různé typy vazeb, tak jevy jako kouř či pohyb mořské hladiny. Ve své celoživotní tvorbě se dotkla základních otázek souvisejících jak se samotným tvořením, tak s procesem poznání. Kresby Jitky Svobodové jsou události, jsou to samostatné děje odehrávající se v prostoru a čase; vyžadují velkou pozornost diváka. Zdánlivě vycházejí z existujícího světa, který často nenápadným způsobem rozrušují a zpochybňují tak naše schopnosti vidění.
Helena Musilová
Galerie hlavního města Prahy
Karel Srb, Josef Pleskot
14.4.2023
20.8.2023
IV–VIII
út–st, pá–ne / čt
10–18 / 10–20
Mgr. Helena Musilová
helena.musilova@ghmp.cz

Nepovinné přílohy

Josef Pleskot – AP Atelier
Matěj Bárta
Letáček výstavy; průvodce výstavou – katalog k výstavě
čt 27. 4. 2023, 18 hodin, komentovaná prohlídka s kurátorkou Helenou Musilovou; čt 18. 5. 2023, 18 hodin, Martin Nitsche: Jitka Svobodová a fenomenologie: Přednáška si z pozic fenomenologické filosofie všimne dvojího: nejen toho, jaké podněty Jitka Svobodová získala z četby fenomenologů (zvl. Heideggera), nýbrž také (a to především) toho, jaké inspirativní podněty může fenomenologie získat z recepce jejího díla. Zvláštní pozornost bude věnována následujícím tématům: věc, jev a fenomenologie prostředí, vztah vnitřního a vnějšího; út 23. 5. 2023, 18 hodin: Taneční dialog mezi vystavenými díly výtvarné umělkyně Jitky Svobodové a tanečnicí Terezou Ondrovou; so 17. 6. 2023, 10.30: Filosofie pro děti s Pink Box, Filosofický workshop pro děti ve věkové kategorii 8–15 let zdůrazňuje dovednost reflexe a interpretace uměleckého díla prostřednictvím filozofického dialogu. Filosofie pro děti se zaměřuje na kritické myšlení, kreativní myšlení, společné zkoumání. Jedná se o proces, kdy účastníci směřují vpřed k nalezení odpovědí. Výsledkem toho je zlepšení kognitivních schopností dětí, rozvinutí emoční inteligence, umění naslouchat druhému, formulování otázek, argumentační schopnosti a rozvoj abstraktního myšlení; čt 22. 6. 2023, 18 hodin, komentovaná prohlídka s historičkou umění, kurátorkou a pedagožkou Ivou Mladičovou; čt 17. 8. 2023, 18 hodin, komentovaná prohlídka s kurátorkou Helenou Musilovou.

Fotogalerie

Videodokumentace

nahoru