Muzejní výstava roku

Myšlení obrazem: Vizuální události Miroslava Petříčka
Miroslav Petříček je předním českým filozofem a estetikem, který se po desítky let systematicky zabývá reflexí vizuálního umění. Své myšlenky o aspektech jazyka umění shrnul v množství textů, mimo jiné v knize Myšlení obrazem. Průvodce současným filosofickým myšlením pro středně nepokročilé (2009), která se stala hlavním impulzem pro vznik této výstavy. Naším nejvýznamnějším cílem je poukázat na zásadní vklad Miroslava Petříčka do vývoje českého výtvarného umění a pokusit se názorně vyjádřit klíčové myšlenky, o které se opírá jeho filozofický diskurz. Základem je konstatování, že setkání s obrazem je událost. Podoba výstavy je z velké části určena výběrem z tvorby umělců, jimž se Petříček ve svých textech dříve věnoval. Chceme ukázat, že jazyky slov a obrazů jsou si blízké, ale jejich materiál je odlišný: obraz či výraz nelze jednoduše překládat do pojmů.
33/2023
Galerie hlavního města Prahy
Staroměstské náměstí 605/13, 110 00 Praha 1
+420 778 724 588
office@ghmp.cz
http://www.ghmp.cz
00064416
Magistrát hlavního města Prahy

Povinné přílohy

Přední český filosof Miroslav Petříček se zabývá reflexí vizuálního umění několik desetiletí. Své postřehy shrnul mimo jiné i v knize Myšlení obrazem. Průvodce současným filosofickým myšlením pro středně nepokročilé (2009), která se stala impulzem pro vznik současné výstavy, již Galerie hlavního města Prahy připravila do svých výstavních prostor v Městské knihovně. Současná výstava Myšlení obrazem s podtitulem Vizuální události Miroslava Petříčka je rozsáhlým projektem představujícím díla více než 40 umělců. Zároveň je výsledkem mnohaletého setkávání kurátorky Jitky Hlaváčkové, filosofa Miroslava Petříčka a umělkyně Kateřiny Štenclové. Myšlení obrazem je výstavou, na které je návštěvník vyzýván k přemýšlení, třeba nad tím, co je to obraz, ale i k fyzickému prožitku, který pomáhá navodit architektonické pojetí od Studia Richard Loskot. Podoba výstavy je z velké části určena výběrem z tvorby umělců, jimž se Petříček ve svých textech dříve věnoval. Hlavní ideou výstavy se pak stal předpoklad, že setkání s obrazem je především VIZUÁLNÍ UDÁLOSTÍ. Chceme ukázat, že jazyky slov a obrazů jsou si blízké, ale jejich materiál je odlišný: obraz či výraz nelze jednoduše překládat do pojmů. Obraz nic nepředvádí, nýbrž cosi způsobuje. Není jen ilustrací ani vizuálním zprostředkováním myšlenky, nýbrž specifickým způsobem, jak podnítit myšlení myslet namalované. MYŠLENÍ OBRAZEM je pak odpovědí na setkání s vizuální událostí. Vysvětlující komentáře jsou proto v naší výstavě nahrazeny prostorovou koncepcí, která má schopnost propojit tělo a myšlení. Architektura zde vytváří imerzivní prostředí, do nichž se lze tělesně vnořit, i místa tranzitivní – průhledy, poskytující prostor pro různé formy setkání a reflexe. Výstava provádí diváka labyrintem vizuálních událostí od abstraktního smyslového vjemu přes hledání tvaru a pojmu až po konstruování ideje: od tajemných hranic chaosu a řádu nebo světla a tmy k metaobrazům současného světa. Výstavní prostor je strukturován také prostory MEZI, tvořícími rámce, přechody i hranice, v nichž návštěvník hledá svůj POSTOJ k dílu a kde se imanentně vznáší stín a ozvěna slov filosofů.
Jitka Hlaváčková
Miroslav Petříček, Kateřina Štenclová
4.10.2023
28.1.2024
X.–I.
út–ne; čt
10–18; 10–20
Mgr. Jitka Hlaváčková, Ph.D.
Jitka.hlavackova@ghmp.cz

Nepovinné přílohy

Studio Richard Loskot
Adéla Svobodová
Filmový program vznikající ve spolupráci s kinem Ponrepo je výběrem Miroslava Petříčka a bude opatřen jeho komentářem: út 7. 11. 2023, 20.30 – Ivetka a hora, Vít Janeček, 2008, 83 minut; út 21. 11. 2023, 20.30 – Slavnost v botanické zahradě, Elo Havetta, 1969, 83 minut; út 5. 12. 2023, 18 h – 322, Dušan Hanák, 1969, 95 minut. Komentované prohlídky výstavy: čt 2. 11. 2023, 18 h; čt 23. 11. 2023, 18 h; čt 11. 1. 2024, 18 h. Filosofie pro děti: 11. 11. 2023, 15 h; 20. 1. 2024, 15 h. Připojte se k filosofickému workshopu pro děti ve věku 8–15 let, který je inspirován dílem významného českého filosofa a estetika Miroslava Petříčka. Během workshopu budeme zkoumat myšlenky spojené s vizuálním uměním a jeho vlivem na naše vnímání. Prozkoumáme, jak se obrazy stávají událostmi a jak nám umění může otevřít nové způsoby vnímání světa kolem nás. Na základě Petříčkových konceptů budeme diskutovat o tom, jak jazyk umění ovlivňuje naše myšlení. Přijďte se s námi ponořit do světa obrazů a myšlenek.

Fotogalerie

Videodokumentace

nahoru