Muzejní výstava roku

Olomouc – patnáct století města
Sedm hlavních historických témat tvoří ucelený příběh dějin města, vyprávěný od 6. století až po naši současnost. Nesmírně bohatou historii Olomouce přitom dokládá široké spektrum předmětů, od archeologických nálezů, přes památky uměleckého řemesla a knižní kultury až po dokumentární filmy z 20. století, a zprostředkovávají nejmodernější technologie. Bohatý sbírkový fond muzea navíc umožňuje představit zde nejdůležitější instituce, které během staletí formovaly tvář města – zemské, knížecí a královské, biskupství a kapitulu, řeholní řády, městskou správu nebo řemeslné cechy. Zvláštní dimenzi, značně rozšiřující výběr témat i artefaktů v expozici, představuje elektronická databáze. Prostřednictvím dotykových obrazovek jsou zpřístupněny jak odborné texty, tak obrazové dokumenty rozvíjející a prohlubující jednotlivě prezentovaná témata.
3/2012
Vlastivědné muzeum v Olomouci
nám. Republiky 5, 771 73 Olomouc
+420 585 515 111
+420 585 515 133
vmo@vmo.cz
http://www.vmo.cz
100 609
Olomoucký kraj

Povinné přílohy

Sedm hlavních historických témat tvoří ucelený příběh dějin města vyprávěný od 6. století až po naši současnost. Úvodní část expozice Na úsvitu dějin je věnována slovanskému osídlení Olomouce a jejího okolí v 6. až 11. století. Druhý příběh U počátků české státnosti (12.–13. století) představuje proces formování českého přemyslovského státu a jeho církevní struktury. Zaujmou zde především památky spojené s činností mimořádné osobnosti olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Věk vzestupu a pádu (1300–1450), třetí část expozice, zachycuje období husitských válek, v nichž Olomouc zaujala roli významného činitele protihusitské opozice. Období mimořádného rozvoje města spojené s růstem jeho politického vlivu za panování králů Matyáše Korvína a Vladislava Jagellonského je námětem příběhu čtvrtého Křižovatka Evropy (1450–1550). Hrdinkou pátého příběhu je Barokní metropole (1550–1790), jejíž podobu mimořádným způsobem ovlivnil jak dvůr olomouckých biskupů (od r. 1777 arcibiskupů) společně s kapitulou a jezuitskou akademií, tak zájmy městské obce, cechů a vojska. Vystavené práce představují jedinečné ukázky barokní výtvarné kultury. Šesté vyprávění sleduje cestu Olomouce Od pevnosti k modernímu městu (1790–1918). Zrušení olomoucké pevnosti ve 2. pol. 19. století uvolnilo cestu rozvoji dopravy, růstu nových živností i proměně městského urbanismu. Závěrečný sedmý příběh, nazvaný V nových časech (1918–1945), připomíná nedávnou minulost města od vzniku tzv. první republiky do konce 2. světové války. Na něj volně navazují v prostorách schodiště základní milníky moderních dějin Olomouce 2. poloviny 20. století. Nesmírně bohatou historii Olomouce dokládá široké spektrum předmětů od archeologických nálezů, přes památky uměleckého řemesla a knižní kultury až po dokumentární filmy z 20. století a zprostředkovávají nejmodernější technologie. Bohatý sbírkový fond muzea navíc umožňuje představit zde nejdůležitější instituce, které během staletí formovaly tvář města - zemské, knížecí a královské, biskupství a kapitulu, řeholní řády, městskou správu nebo řemeslné cechy. Vystaveno je na 500 předmětů. Zvláštní dimenzi představuje elektronická databáze – prostřednictvím dotykových obrazovek jsou zpřístupněny jak odborné texty, tak obrazové dokumenty rozvíjející prezentovaná témata.
Markéta Doláková, Ludmila Drtílková, Lukáš Hlubek, Filip Hradil, Hana Jakůbková, Jaroslava Kunzfeldová, Karel Podolský, Josef Urban, Martin Zdražil
M Plus, spol. s r. o.
12.4.2012
duben–září / říjen–březen
út–ne / st–ne
9–18 / 10–17
PhDr. Renáta Fifková
fifkova@vmo.cz

Nepovinné přílohy

Jiří Brynda
Deník Vlastivědného muzea, zvláštní příloha Olomouckého deníku z 12. 4. 2012; skládačka k novým stálým expozicím VMO v české a anglické jazykové mutaci; pohlednice k expozici Olomouc – patnáct století města; stolní hra k expozici Olomouc – patnáct století města; záložka k expozici Olomouc – patnáct století města; pohlednice s Jaroslavem Hutkou a Liborem Vojkůvkou, vydaná ke slavnostnímu otevření expozice.
Slavnostní otevření nových stálých expozic Vlastivědného muzea v Olomouci dne 12. 4. 2012 za účasti hejtmana Olomouckého kraje Ing. Martina Tesaříka, olomouckého arcibiskupa a moravského metropolity Mons. Jana Graubnera a primátora Statutárního města Olomouce Martina Novotného, součástí programu byl koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. Potkal jsem svůj sen. Živým překvapením v expozici byl pro první návštěvníky písničkář Jaroslav Hutka.
Moderní technika a nové expozice. Muzeum procházející proměnou se brzy otevře, http://www.vmo.cz, 15. 3. 2012; Muzeum nabízí procházku historií, Olomoucký deník, 16. 3. 2012; Písničkář Hutka vyzkoušel první olomouckou tramvaj, Olomoucký deník, 20. 3. 2012; Vlastivědné muzeum zítra otevírá: konec zaprášených exponátů, vládne interaktivita, http:// www.vmo.cz, 11. 4. 2012; Vlastivědné muzeum je nové a interaktivní. Podívejte se, http://www.olomouc.cz, 11. 4. 2012; Vlastivědné muzeum má novou tvář, na nudné vitríny zapomeňte, MF Dnes, 12. 4. 2012; Muzeum provede historií města i přírodou kraje, Olomoucký deník, 12. 4. 2012; Expozice přilákala již dva tisíce lidí, Olomoucký deník, 20. 4. 2012; Muzeum? Historie i příroda na vlastní kůži, Radniční listy, duben 2012.

Fotogalerie

nahoru