2.1.2017

Galerie výtvarného umění v Ostravě vydalo monografii o Danielu Balabánovi

Rozsáhlá publikace uzavírá expozici s názvem Daniel Balabán / Nejasná poselství, která se uskutečnila od 17. června do 4. září letošního roku v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Na monografii se kromě editorky a autorky Renaty Skřebské podílel tým dalších autorů, jmenujme Jiřího Jůzu, Alenu Pomajzlovou, Jana Kudrnu a Petra Gábu. O své zážitky s Danielem Balabánem se podělil i soukromý sběratel Richard Adam. Monografii doplňuje také rozhovor Renaty Skřebské s malířem Danielem Balabánem. 
Obrazovou část tvoří sto jedenáct velkoformátových reprodukcí autorových maleb a soupisový katalog, který zahrnuje umění ze soukromých i státních sbírek, s více než čtyřmi sty položkami s datacemi od roku 1982 do současnosti. Poprvé tak byl vytvořen komplexní soupis autorských a společných výstav na základě podrobné a pečlivé heuristiky. Grafický design publikace vytvořil Jiří Šigut.

Daniel Balabán (1957) je významný český malíř a vysokoškolský pedagog. Patří ke klíčovým osobnostem české výtvarné scény, na kterou vstoupil v polovině osmdesátých let minulého století. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl také jmenován profesorem pro obor Výtvarné umění se zaměřením na malířství. Od roku 1993 vede Ateliér malby I. Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě. Je laureátem Ceny Michala Ranného za rok 2012. Svou tvorbu prezentoval na více než 40 autorských a 125 skupinových expozicích v České republice i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách výtvarného umění v českých a zahraničních institucích i u soukromých sběratelů.

Obálka knihy (81 kB)

Zpět

nahoru