15. 2. 2013

Slavnostní představení knihy Karla Sklenáře Václav Krolmus, život a dílo archeologa romantika

21. února 2013, Bělá pod Bezdězem

Na přelomu roku 2012 a 2013 vydalo Muzeum Mladoboleslavska monografickou publikaci předního českého archeologa Karla Sklenáře, která je věnována životu a dílu Václava Krolmuse, vlasteneckého kněze a příslušníka zakladatelské generace české archeologie a etnologie. Karel Sklenář ve své monografii přibližuje nejen peripetie osobního života tohoto významného rodáka z Březinky, ale svoji pozornost zaměřuje především na roli, kterou hrál Václav Krolmus v počátcích českých humanitních věd. Představuje nám na pozadí Krolmusova života a díla zákulisí počátků vědeckých zájmů o českou minulost, které je plné romantických analýz, osobních antipatií či naopak blízkých přátelských vztahů. Autor tak jedinečným způsobem představuje dobu, kdy byly učiněny první významné archeologické objevy, či byla prvně systematicky sbírána lidová slovesnost a kdy byly zakládány první sbírky dokladů o naší národní minulosti.

Kniha Karla Sklenáře Václav Krolmus, život a dílo archeologa romantika bude veřejnosti slavnostně představena ve čtvrtek 21. února 2013 v 17 hodin v Muzeu v Bělé pod Bezdězem

Pozvánka  (271 kB)