Asociace muzeí a galerií ČR - Gloria Musaealis
4.4.2018

Tisková zpráva – Dohoda o pořádání Národní soutěže muzeí Gloria musaealis

Dne 4. dubna 2018

Dne 4. dubna 2018 v 15,00 hodin byla na Ministerstvu kultury podepsána Dohoda o pořádání Národní soutěže muzeí Gloria musaealis mezi vyhlašovateli soutěže, jimiž jsou Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Český výbor ICOM, z. s. Soutěž je vyhlašována dle nařízení vlády č. 5/2003 Sb., o oceněních v oblasti kultury, udělovaných Ministerstvem kultury, od roku 2002. Vyhlašovatelé tímto zároveň oznamují, že od 1. ledna 2018 probíhá XVII. ročník soutěže. Soutěžní dokumenty s přihláškami projektů do hlavních kategorií Muzejní výstava roku 2018, Muzejní publikace roku 2018 a Muzejní počin roku 2018 jsou k dispozici na webových stránkách http://www.gloriamusaealis.cz.

Smyslem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví – při tvorbě výstav a nových expozic, prezentování muzejních sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů i lokalit našeho kulturního dědictví. Snahou vyhlašovatelů je prostřednictvím soutěže přispět ke všeobecnému zvýšení prestiže muzejních institucí a posílení obecného chápání smyslu jejich existence jako strážců významné části národního kulturního dědictví naší země. Muzea a galerie v České republice pečují o více než 65 milionů sbírkových předmětů, ročně připraví na 2000 výstav, navštíví je přes 11 milionů návštěvníků, jejich sbírky vypovídají o naší identitě a spojují nás a naše „nyní" s „minulým" i s „budoucím".

Ceny Gloria musaealis jsou zveřejňovány u příležitosti Mezinárodního dne muzeí (18. května), který v roce 2018 ponese téma „Hyperpropojená muzea: Nové cesty, nové publikum“. Slavnostní vyhlášení výsledků šestnáctého ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis proběhne dne 17. května 2018 od 14,00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Do soutěžního ročníku se přihlásilo 62 muzeí a galerií z celé České republiky s celkem 100 projekty. Výsledky soutěže jsou každoročně prezentovány také na Národním zahájení Festivalu muzejních nocí, jehož čtrnáctý ročník bude odstartován v pátek 18. května 2018 od 15,00 hodin v Galerii moderního umění v Hradci Králové.

Jak se přihlásit do soutěže Gloria musaealis?

Chtěli byste přihlásit projekt Vašeho muzea/galerie do Národní soutěže muzeí Gloria musaealis a nevíte si rady? Navštivte naše webové stránky nebo nás kontaktujte.

Jak se přihlásit Kontaktujte nás