ČR / Moravskoslezský kraj / Opava / Stěbořice /

Slezské zemské muzeum – Arboretum Nový Dvůr

Pobočka instituce: Slezské zemské muzeum

Nový Dvůr 29, Opava, Stěbořice, 746 01
http://www.szm.cz
Telefon: +420 553 661 031
Fax:
E-mail: szm@szm.cz
Poslední aktualizace: 2016
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název:
Expozice: Expozice tropických a subtropických rostlin si klade za cíl zpřístupnit široké veřejnosti část z rozsáhlých skleníkových sbírek Arboreta Nový Dvůr. V expozici je soustředěno bezmála 280 druhů rostlin ze 70 čeledí. Na nevelké ploše čítající zhruba 220 m² lze vedle sebe zhlédnout geograficky svébytné rostlinné formace americké, africké, australské a asijské flóry tropických deštných, tropických polo-opadavých a opadavých lesů. Dendrologická expozice se rozkládá na ploše 23 ha a v současné době je zde evidováno bezmála 7 000 druhů a kultivarů domácích i cizokrajných rostlin. Arboretum je známo bohatými sbírkami vybraných rodů dřevin, zvláště pak javorů (Acer), kalin (Viburnum), pustorylů (Philadelphus), bříz (Betula) či vilínů (Hamamelis), ale také bohatým sortimentem zahradních kultivarů. V expozici arboreta se nachází rovněž rašeliniště, vřesoviště, písečné duny či skupina časně kvetoucích dřevin.
Obory: Botanika, Přírodověda – obecně, osobnosti
Otevřeno: celoročně
Zavřeno:
Měsíce Dny Hodiny
I.–III., X.–XII.Po–Ne8–16
IV.–IX.Po–Ne8–18
Vstupné základní: 40 Kč
Vstupné snížené: 20 Kč (děti a mládež od 6 do 18 let, studenti, senioři, ISIC, ITIC, Klub přátel výtvarného umění), držitelé platné karty EYCA
Vstupné speciální: 90 Kč (rodinné), celoroční ( do všech areálů SZM) 290 Kč
Vstupné volné: členové dětského klubu Čtyřlístek, Členové Fondu ohrožených dětí, děti do 6 let věku, držitelé čestné nebo volné vstupneky SZM, držitelé průkazů - Asociace muzeí a galerií ČR, Mezinárdní rady muzeí ICOM, rodinného příslušníka zaměstnance SZM, ZTP, ZTP-P vč průvodce, pedagogický doprovod školních tříd, zaměstnanci Národního památkového ústavu, každé první pondělí v měsíci (u skupin pouze při rezervaci předem)
Poplatky: fotografování v expozicích bez blesku a stativu: 30 Kč; fotografování a filmování pro komerční účely: dle předem uzavřené smlouvy
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Tištění průvodci v polském, anglickém a německém jazyce.
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků: Latina.
Poslední návštěva: 30 min. před uzavřením.
Doba prohlídky: 90 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 3
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ne
WC: ano
Služby:
Umístění: Autobusová zastávka - Stěbořice, Nový Dvůr, ARBORETUM.
Budova: Správní budova arboreta sídlí v zámečku v pseudorenesančním slohu z roku 1862.
Památkově chráněná budova: Ne.
Rok založení:
Charakter muzea:
Specializace:
Specifická sbírka: Bohatá kolekce pěnišníků (Rhododendron). V expozici se nacházejí zástupci obřích "mamutích stromů" sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů. Mezi další dendrologické zajímavosti náleží legendární cedry, metasekvoj "živá fosílie", známá jen z fosilních nálezů či poléhavý keř mikrobioty s nejmenšími šiškami mezi jehličnatými dřevinami. Novodvorské arboretum se může pochlubit i vzácným exemplářem nejstarší rostliny světa - Wollemia nobilis.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: 1958
Poslední změny z roku: 2000
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Přírodovědné, fotografické.
Tip pro návštěvníky: Zookoutek.
Zajímavost: Každoroční akce - Vitání jara, Indiánské léto, Výlov rybníka, Vyřež/š si svou dýni.
Periodika:
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 28.1.2016 10:24

Na Adresář muzeí a galerií České republiky – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG), ve smyslu autorského zákona. Údaje o jednotlivých institucích v Adresáři jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování a zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů v Adresáři odpovídají samy muzea a galerie. Údaje jsou pravidelně aktualizovány na základě zaslaných podkladů od jednotlivých institucí.

nahoru