ČR / Pardubický kraj / Svitavy / Litomyšl /

Regionální muzeum v Litomyšli

Jiráskova 9, Litomyšl, 570 01
http://www.rml.cz
Telefon: +420 461 615 287
Mobil:
E-mail: info@rml.cz
Poslední aktualizace: 2015
Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně: Kraj
Zřizovatel název: Pardubický kraj
Expozice: Litomyšl – město kultury a vzdělanosti – nová moderní expozice s celou řadou unikátních historických i technických předmětů, archeologicky odkrytými pozůstatky tzv. horního města in situ i bohatým dětským programem. V litomyšlské expozici se nudit rozhodně nebudete!
Obory: Archeologie, Architektura, urbanismus, Archivy, archiválie, Astronomie, vesmír, UFO, kosmonautika, Barokní a rokokové umění, Cestování, turistika, skauting, Církve – dějiny, liturgické předměty, Dějiny 20. století, Didaktické a interaktivní expozice, Dokumentace vědy, techniky a práce – obecně, osobnosti, Elektrická energie – výroba, vynálezy, osobnosti, Etnografie, Fotografie, fotografická technika, Historické motocykly, automobily a velocipédy, Historie, regionální historie, osobnosti, Hudba – dějiny, hudební nástroje, osobnosti, Kartografie, mapy, atlasy, Knihovny, knižní kultura, Kreslený humor, karikatury, komiks, Kuriozity, Lapidárium, Lidové umění, Literatura – dějiny, osobnosti, Malířství, kresba, grafika, Národní obrození – dějiny, osobnosti, Novověké dějiny, Potravinářství, zemědělství, pěstitelství, chovatelství, Sběratelství, soukromé sbírky, Společnosti, spolky a sdružení, Vlastivěda regionu, Vojenství – dějiny, zbraně, fortifikace

Ředitel: Mgr. René Klimeš

Telefon: +420 739 031 849
E-mail: klimes@rml.cz
Otevřeno: celoročně
Zavřeno: pondělí
Měsíce Dny Hodiny
I.–XII.Út–Ne9–12, 13–17
Vstupné základní: 60 Kč
Vstupné snížené: 30 Kč
Vstupné speciální: rodinné 140 Kč
Vstupné volné: děti do 6 let, dětské domovy, SOS dětské vesničky, držitelé průkazek ZTP/P a jejich doprovod, AMG, ICOM, NPÚ, pedagogický dozor
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Angličtina (textové průvodce také v němčině, francouzštině a dalších jazycích).
Popisky v jiném jazyce: ano
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 16.30 hod.
Doba prohlídky: 90 min.
Počet návštěvníků pro průvodce: 2
Počet návštěvníků pro vstup: 1
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby:
Umístění: Muzeum se nachází vedle zámku, v bezprostředním sousedství monumentálního piaristického kostela Nalezení sv. Kříže.
Budova: Muzeum sídlí v bývalém piaristickém gymnáziu (dějišti Jiráskovy Filosofské historie) z počátku 18. století.
Památkově chráněná budova: Ano.
Rok založení: 1891
Charakter muzea: Vlastivědné
Specializace: Vlastivědné muzeum.
Specifická sbírka: Vysočinské sklo, numizmatika, střelecké terče, lidový nábytek a textil, zbraně a munice z první světové války, tisky litomyšlské tiskárny a Josefa Portmana, osobní předměty B. Smetany, A. Jiráska, B. Němcové, V. Boštíka aj.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES: MGL/002-03-11/052002
Instalace stálé expozice z roku: 1986, 2014
Poslední změny z roku: 1992, 2015
Katalog k expozici? ne
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Široká paleta výstav historických, výtvarných i přírodovědných.
Tip pro návštěvníky: V expozici se nalézá řada unikátů, např. nejstarší fotoaparát v ČR, graduál z r. 1643, jediná funkční replika Křižíkovy obloukové lampy aj. Dětští návštěvníci nejvíce oceňují expozici Račte vstoupit s "domečky" litomyšlských osobností a také převlékárnu, kde si mohou vyzkoušet oděvy z 19. století.
Zajímavost: Muzeum nabízí řadu zábavně vzdělávacích programů, např. Udělej si vlastní sgrafito či Pojďte s námi do muzea (blíže na webu muzea). O letních prázdninách muzeum nabízí návštěvníkům vždy jednu výstavu pro rodiny s dětmi a také uměleckou výstavu v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle. Každoročně pořádá specializované akce např. k otevírání litomyšlské lázeňské sezony (duben), Gastroslavnostem M. D. Rettigové (květen) či Dvětovému dni architektury (říjen).
Periodika: Sborník Pomezí Čech, Moravy a Slezska – ročenka.
Online katalog sbírky: http://www.sbirky.rml.cz
Název: Knihovna Regionálního muzea v Litomyšli
Zaměření: Regionální.
Adresa: Jiráskova 9
Město: Litomyšl
PSČ: 570 01
Telefon: +420 461 615 287
Mobil: +420 461 614 226
E-mail: metysova@rml.cz
Web: http://www.rml.cz
Online katalog: http://www.sbirky.rml.cz
Sigla:
Evidenční číslo knihovny na MK ČR: 4 006
Počet svazků: 30000
Speciální sbírky: Tisky litomyšlské tiskárny od 16. století, historická profesorská knihovna litomyšlského gymnázia, soukromé knihovny místních osobností.

Otevírací doba knihovny

MěsíceDnyHodiny
I.–XII.Po–Pá9–10 dle dohody

Kontakty knihovny

Vedoucí: Miluše Vopařilová

Telefon: +420 461 611 162
E-mail: voparilova@rml.cz
Poslední změna: 14.8.2019 10:48

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.

nahoru