ČR / Středočeský kraj / Praha – západ / Roztoky /

Je členem AMG: ano
Zřizovatel obecně:
Zřizovatel název: Středočeský kraj
Expozice: Ateliér Zdenky Braunerové – Stálá expozice české malířky, grafičky, knižní výtvarnice a organizátorky uměleckého a kulturního dění. Expozice je umístěna v objektu ateliéru, který si nechala umělkyně postavit podle vlastního návrhu. Na stavbě se začalo v roce 1903 a trvala jeden rok. Ateliér je od června 2015 po rekonstrukci, kterou si vyžádala povodeň v roce 2013, nyní je opět otevřen pro veřejnost. Zámek – Rekonstrukce po povodni v roce 2002 vtiskla novou podobu nejen plášti budovy, ale i interiérům. Zrestaurován byl, např. renesanční sál s malovaným trámovým stropem a s torzálně dochovanými nástěnnými malbami. Obnovou prošla i původně gotická arkýřová kaple v Historickém sále, jejíž nástěnné malby představují zcela jedinečné malířské dílo srovnatelné se soudobými malbami dvorského okruhu Václava IV. V upravených prostorách zámku rovněž vznikly také dvě zcela nové prohlídkové trasy. Expozice v přízemí – Vrchnostenská správa panství aneb jak bydlel a úřadoval pan správce – přibližuje návštěvníkům chod lichtenštejnské správy (1623–1803) panství Roztoky a velkostatku, jeho kancelář i potřebné obytné zázemí včetně kuchyně a spižírny. Historicky odráží závěr knížecí držby panství, dobu kolem roku 1800. Prohlídková trasa v patře – Život v letovisku aneb jak se jezdilo do Roztok na letní byt – se věnuje fenoménu vilových letovisek, vznikajících zhruba od 60. let 19. století v blízkosti Prahy. Ideovým předobrazem expozice, přibližující život ve vilách a letních domech, se stalo místní Tiché údolí. Prezentované interiéry, časově vymezené léty 1870–1940, zahrnují i soudobou oděvní kulturu. Zámek se po 12 letech otevřel veřejnosti v červnu 2014.
Obory: Historie, regionální historie, osobnosti, Malířství, kresba, grafika, Sběratelství, soukromé sbírky, Šlechtické, měšťanské, lidové interiéry, nábytek, Umění 20. století, Vlastivěda regionu

Ředitelka: PhDr. Zita Suchánková

Telefon: +420 233 029 032
Otevřeno: celoročně (areál zámku včetně parku), sezónně (Ateliér Zdenky Braunerové)
Zavřeno: pondělí, úterý
Měsíce Dny Hodiny
Zámek
I.–XII.St–Ne10–18
Ateliér
IV.–X.St–Ne10–18
Vstupné základní: 50 Kč (zámek), 50 Kč (Ateliér)
Vstupné snížené: 30 kč (zámek), 30 Kč (Ateliér)
Vstupné speciální: rodinné (max. 2 dospělí + 4 děti): 130 Kč
Vstupné volné: děti do 6 let, členové Vlastivědného klubu v Roztokách, držitelé průkazek AMG, ICOM, případně dalších organizací dle dohody se SM
Poplatky:
Pouze s průvodcem: ne
Možnost odborného výkladu: ano
Nutné výklad objednat: ano
Výklad v jiném jazyce: Angličtina (pouze základní informace).
Popisky v jiném jazyce: ne
Jazyk popisků:
Poslední návštěva: 30 min. před uzavřením
Doba prohlídky: V Ateliéru 60 min.
Počet návštěvníků pro průvodce:
Počet návštěvníků pro vstup:
Suvenýry: ano
Občerstvení: ano
Bezbariérový přístup: ano
Šatna: ano
WC: ano
Služby: Bezbariérový přístup částečně – pouze výstavní prostory Galerie a Kabinet, Velká výstavní síň.
Umístění: V blízkosti nádraží.
Budova: Původně gotická vodní tvrz, na přelomu 16. a 17. století přestavěna na renesanční zámek, dalšími stavebními zásahy v 17. a 18. století upraven do dnešní podoby. V předzámčí vznikl dodnes zčásti zachovalý hospodářský dvůr s pivovarem, sladovnou, stodolou a stájemi. Od roku 1957 je sídlem muzea. V současné době je budova zámku z důvodů rekonstrukce uzavřena. Součástí arálu je zámecký park, v něm jsou umístěna starší a soudobá sochařská díla.
Památkově chráněná budova: Kulturní památka.
Rok založení: 1957
Charakter muzea:
Specializace: Radiační konzervace dřevěných předmětů, plazmochemická konzervace kovových předmětů.
Specifická sbírka: Fond Zdenky Braunerové – dokumentace života a tvorby umělkyně. Herbář vodních makrofyt.
Je sbírka vystavena? ano
Evidenční číslo sbírky zapsané v CES:
Instalace stálé expozice z roku: Ateliér zdenky Braunerové 2005
Poslední změny z roku: 2005
Katalog k expozici? ano
Pořádá muzeum výstavy? ano
Tématika výstav: Ze sbírek muzeí, současné výtvarné umění, práce uměleckých škol.
Tip pro návštěvníky: Ateliér Z. Braunerové.
Zajímavost: Muzeum každoročně pořádá následující akce: Masopust – tradiční průvod masek. Veteráni – jednodenní přehlídka historických vozidel, vždy 8. května. Další doprovodné programy jsou aktuálně zařazovány do ročních programových kalendářů.
Periodika: Muzeum a současnost (1x ročně) – 2 řady, a) společenskovědní – Středočeský vlastivědný sborník, b) přírodovědná.
Online katalog sbírky:
Poslední změna: 14.8.2019 10:58

Na Adresář muzeí a galerií ČR – databázi a její elektronickou verzi – se vztahuje právo pořizovatele, tj. Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG). Údaje o jednotlivých institucích jsou chráněny autorským zákonem. Jakékoliv jejich kopírování či zneužití je nezákonné a ochrana práv vlastníka dat bude důsledně prosazována právní cestou.

Za aktuálnost údajů uvedených v Adresáři muzeí a galerií ČR odpovídají samotné instituce. Data jsou pravidelně aktualizována na základě jejich zaslaných podkladů.