Prezentace vítězů Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2023

Slavnostní vyhlášení výsledků
 22. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis se uskutečnilo v úterý 14. května 2024 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.

Předávání Cen Gloria musaealis za rok 2023 si můžete připomenout ZDE (přenos začína v 8:00 minut).

Plakát 22. ročníku:

Přehled přihlášených projektů:
Přihlášené projekty do 22. ročníku soutěže
Muzejní výstava roku 2023
Muzejní publikace roku 2023
Muzejní počin roku 2023

Ceny Gloria musaealis za rok 2023
Výsledky 22. ročníku soutěže detailně
Výsledky 22. ročníku souhrn
Novinky 22. ročníku
Muzeum roku 2023

Ceny Gloria musaealis:
Záznam předávání Cen Gloria musaealis za rok 2023
Prezentace výsledků 22. ročníku soutěže
Pořadatelé a partneři slavnostního ceremoniálu
Fotogalerie předávání Cen Gloria musaealis

Do 22. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis přihlásilo 60 muzejních institucí rekordních 93 projektůNejpočetnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2023 (45 soutěžních projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2023 (33 soutěžních projektů) a Muzejní počin roku 2023 (15 soutěžních projektů).

Vyhlašovatelé soutěže:
Ministerstvo kultury
Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s.
Český výbor ICOM, z. s.

Partneři slavnostního ceremoniálu:
Obecní dům, a. s.
Národní muzeum
AV MEDIA SYSTEMS, a. s.
Three Brothers Production

Hlavní mediální partner:
Česká televize

Mediální partneři:
Český rozhlas Dvojka
Internetový portál a časopis PROPAMÁTKY

Stream a záznam ceremoniálu:
AV MEDIA EVENTS, a. s.

Záštitu předávání Cen Gloria musaealis za rok 2023 poskytl náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast kultury, cestovního ruchu, památkové péče, výstavnictví a péče o zvířata JUDr. Jiří Pospíšil.

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – agenturou CzechTourism byla připravena prezentace všech oceněných projektů v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis, která je k dispozici na http://www.gloriamusaealis.cz a také na portálu Kudyznudy.cz v sekci Kultura – Muzea a galerieSpeciální logo upozorňuje návštěvníky na instituce, jež v uplynulých ročnících získaly ocenění. U každé se pak objevuje seznam všech jejích cen za dobu trvání soutěže

Ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu – agenturou CzechTourism byla realizována návštěvnická soutěž Muzeum roku, která probíhala na portálu Kudyznudy.cz.

Oceněné projekty ve 22. ročníku soutěže budou prezentovány i na Národním zahájení Festivalu muzejních nocí, jehož 20. ročník bude odstartován v pátek 17. května 2024 Pardubicích.

Spotová kampaň Národní soutěže muzeí Gloria musaealis v ČT:

Upoutávka na slavnostní udílení Cen Gloria musaealis (iVysilani.cz):

Videospoty oceněných projektů:

Kategorie Muzejní výstava roku 2023

Cena Gloria musaealis

Národní galerie v Praze za výstavu „Petr Brandl: Příběh Bohéma“

2. místo

Galerie moderního umění v Roudnici na Labem, p. o., za výstavu „Hérakleitův princip: 100 let uhlí v českém umění“

2. místo

Muzeum Českého ráje v Turnově, p. o., za výstavu „Krystaly ve službách technického pokroku“

3. místo

Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze za výstavu „Kabinety: Mistrovská díla uměleckého řemesla 16. a 17. století s českých sbírek“

Kategorie Muzejní publikace roku 2023

Cena Gloria musaealis

Muzeum města Brna, p. o., za publikaci „František Kalivoda (1913–1971): Vize a návraty modernismu“ autorů Jindřicha Chatrného, Markéty Svobodové (eds.)

2. místo

Muzeum T. G. M. Rakovník, p. o., za publikaci „Královské klenoty ze Mšece a Řevničova: Unikátní nálezy z období stěhování národů ze středních Čech“ autorů Kateřiny Blažkové, Jaroslava Jiříka, Jany Bezekové (eds.)

3. místo

Muzeum Podblanicka, p. o., za publikaci „Budování knížecího snu: Krajinářský park ve Vlašimi v 18. a 19. století“ autora Jindřicha Nuska

Zvláštní ocenění

Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, p. o., za publikaci „Zbožní zítřka: Umění vidět / Mystici, esoterici, mediumici a automatici v českém výtvarném umění“ autorek Dany Veselské, Jany Miloty Foltýnové