23.6.2009

Svět žďárského občana

Muzejní noc ve Žďáru nad Sázavou

V sobotu 13. června byla zahájena výstava Svět žďárského měšťana divácky velmi atraktivní formou – muzejní nocí. První ročník muzejní noci v Regionálním muzeu města Žďáru nad Sázavou byl součástí celorepublikové akce, v jejímž rámci šlo o ročník pátý. Zájem Žďáráků byl veliký. 650 návštěvníků se seznámilo s domácností žďárského měšťana z přelomu 19. a 20. století, nahlédlo do kuchyně i do salónu a dozvědělo se mnohé zajímavosti z historie našeho města a ze života jeho obyvatel. Zájem budil obsah pánského nočního stolku, ukrývající i poněkud nečekaná tajemství, stejně jako skříň či truhla na šaty, jejíž obsah prozradil, co že to byly kostice a z čeho se vyráběly. Úsměv vyvolal snímek výbojně se tvářícího čtrnáctiletého Otakara Veliše, pozdějšího starosty města. Zvláště mladí návštěvníci ocenili tajemný obraz prozatím neznámého důstojníka z konce 18. století. Díky speciálnímu nočnímu osvětlení, které ozářilo místnosti žlutým světlem, si návštěvníci muzea mohli skutečně připadat jako na počátku 19. století. Iluzi podtrhla i podávaná melta a mrkvance, oboje připravené podle dobových receptů.
Protože jde o výstavu, věnovanou výročí založení muzea, je zde k vidění také mnoho zajímavostí a skutečných skvostů z muzejních sbírek. Patří k nim obraz od Václava Brožíka, stojací hodiny z první půle 19. století, dětská panenka s voskovou tváří nebo dvoje svatební šaty. Z Jihlavy byl také zapůjčen žďárský „poklad ze Štánu“, nalezený roku 2006 v Žižkově ulici. Po shlédnutí výstavy mohou návštěvníci hádat název a funkci tří zajímavých předmětů.
Svět žďárského měšťana mohou návštěvníci poznat až do 19. srpna 2009 každý den kromě pondělí od 9:00 hod do 12:00 hod a od 12:30 hod. do 17:00 hodin v Regionálním muzeu na žďárské Tvrzi.

Text: Stanislav Mikule
Foto: Kamila Dvořáková

Pozvánka Dokument Word  (448 kB)

22. května 2009