Muzejní publikace roku

Vývoj živnostenské otázky v rakouském Slezsku 1859–1914
Kniha vznikla na základě několikaletého bádání v archivech ve Slezsku a v Rakouské národní knihovně ve Vídni. Osvětluje málo známé období zániku cechů a vzniku živnostenských společenstev, pojednává o začátku svobodného podnikání ve Slezsku, nastiňuje podmínky jeho rozvoje, práva a povinnosti živnostníků. Zabývá se rovněž živnostenským školstvím, živnostenskou svépomocí, družstevnictvím, rolí státu a zemské vlády slezské při podpoře rozvoje živností. Text je doveden až do první světové války. Práce je doplněna poznámkovým aparátem, podrobnými tabulkami, německým a anglickým resumé, barevnou obrazovou přílohou. Vydáním práce se podařilo zaplnit mezeru v hospodářských dějinách, neboť tato problematika nebyla takto detailně doposud zpracována.
48/2010
Muzeum v Bruntále, p. o.
Zámecké nám. 7, 792 01 Bruntál
+420 554 717 949
+420 554 718 558
muzeum@mubr.cz
http://www.mubr.cz
00095354
Moravskoslezský kraj

Povinné přílohy

Muzeum v Bruntále již tradičně vydává každoročně Sborník bruntálského muzea a nepravidleně katalogy různých fondů své sbírky. Příležitostně pak k jeho vydavatelské činnosti náležejí také odborré publikace různého zaměření, které se soustředí na region. Sem lze zařadit i knihu, kterou muzeum vydalo v roce 2010, i když její teritoriální zaměření je širší. Vydáním této publikace se povedlo zaplnit mezeru v doposud málo zpracované tematice hospodářských dějin. Kniha osvětluje málo známé období zániku cechů a vzniku živnostenských společenstev, pojednává o začátku svobodného podnikání ve Slezsku, nastiňuje podmínky jeho rozvoje, práva a povinnosti živnostníků. Živnostenskou otázkou se zabývá v celé její komplexnosti, tedy včetně živnostenského zákonodártství, živnostenského školství a vzdělávání, věnuje se živnostenské svépomoci, družstevnictví, roli státu a zemské vlády slezské při podpoře rozvoje živností, popisuje rozdělění pravomocí a povinností živnostenských úřadů, vysvětluje rozdíly v různých typech živnostenských organizací, povinných i dobrovolných. Časový rámec práce je logicky dán léty 1859 a 1914. Tedy rokem, v němž byl vydán první živnostenský řád v rakouské monarchii, a počátkem první světové války. Časové ohraničení také podmiňuje hranice území, jemuž je věnována pozornost. Jedná se o celé bývalé rakouské Slezsko v rozsahu, v jakém náleželo v 19. století k habsburskému soustátí. Práce je doplněna poznámkovým aparátem, podrobnými tabulkami, německým a anglickým resumé, barevnou obrazovou přílohou. V rámci příloh se součástí publikace staly také doposud nezveřejněné seznamy živnostenských korporací ve Slezsku: cechy k roku 1860, cechy a společenstva kroku 1870, živnostenská společenstva 1883–1914 a slezské jednoty živnostenských společenstev. Text vznikl na základě několikaletého bádání v archivech ve Slezsku a v Rakouské národní knihovně ve Vídni.
Mgr. Květoslava Málková, Ph.D.
Mgr. Viktor Čapka
Mgr. Květoslava Málková, Ph.D., Mgr. Viktor Čapka (obálka, obrazová příloha)
180 Kč
500
Prodejny v objektech Muzea v Bruntále, p. o. – zámek Bruntál, hrad Sovinec, kosárna Karlovice ve Slezsku. Nabídka veřejným knihovnám a soukromým osobám prostřednictvím webových stránek Muzea v Bruntále.

Nepovinné přílohy

978-80-87038-13-0

Fotogalerie

nahoru