zpět úvodní strana

Semináře, konference, workshopy

 

2024

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

MUZEUM ŠKOLE - ŠKOLA MUZEU (12)

Další setkání pracovní skupiny se bude konat 25. 3. 2024 v Památníku ticha v Praze. Bližší informace najdete zde

 

PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ KOMISE

Nevynechejte letošní plenární zasedání, které se koná 3. června 2024 v Muzeu Hlučínska. Více informací si můžete přečíst zde

 

AKTUÁLNÍ TRENDY V MUZEJNÍ EDUKACI A PREZENTACI VIII. 

 Bližší informace o letošní konferenci zveřejníme brzy. 

 

 

 

2023

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

AKTUÁLNÍ TRENDY V MUZEJNÍ EDUKACI A PREZENTACI VII.

 

Sedmý ročník konference tentokrát na téma Edukace v malém muzeu se bude konat v Regionálním muzeu Mělník v termínu 1. - 3. října 2023.

Edukační praxi muzeí ovlivňuje nejen odborné zaměření instituce a specializace sbírek, ale stejně zásadně i rozsah těchto sbírek a prostor, v nichž jsou zprostředkovávány publiku, počet pracovníků, jimiž muzeum disponuje, a prostředí, v němž muzeum působí. Edukační činnost v malém muzeu má svá specifika a nelze ji zjednodušeně chápat jako redukovanou podobu pedagogického působení větších či velkých muzeí. Leckdy právě malá muzea těží z těsnějších vazeb se svým publikem, dynamičtěji implementují inovace v edukaci a v řadě ohledů mohou inspirovat ostatní muzea.
Sedmý ročník konference se soustředí na vhled do současné pedagogické práce malých muzeí a debatu nad souvisejícími otázkami: Jaké může edukační práce v malém muzeu přinášet benefity a příležitosti, které naopak větší muzea častokrát nemají nebo nevyužívají? S jakým spektrem subjektů může muzeum spolupracovat a do jakých infrastruktur vstupovat? Jak je možné docílit bližších vazeb a lepšího dosahu na své publikum? Jaká úskalí ale i přínosy vyplývají z malého pracovního týmu v muzeu a případných kumulovaných pracovních pozic, které mohou zahrnovat také pracovní náplň muzejního pedagoga?
 
 
Bližší informace jsou k dispozici ke stažení zde
Podrobnosti k ubytování a stravování si stáhněte zde
Program si můžete přečíst zde a bližší informace o přednášejících a příspěvcích najdete zde.

 
 
 
 
Přihlášky: 
 
Na konferenci se přihlašuje elektronicky zde: https://forms.gle/mJnTu2eF6SyYAyK4A
Počet míst je omezen kapacitou sálu. Po jejím naplnění přijímáme pouze na místa náhradníků.
Na konferenci je možné se přihlásit s odborným příspěvkem nebo jako běžný účastník bez příspěvku. Běžní účastníci se mohou přihlašovat do 8. září 2023. Přihlášky zájemců o účast s odborným příspěvkem přijímáme do 8. června 2023.
Název příspěvku, anotace příspěvku (do 10 řádků) a vlastní profesní medailon (do 8 řádků)


Konferenční poplatek: 
Účastnický poplatek činí 1000 Kč. Zvýhodněný účastnický poplatek pro členy Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG (viz seznam členů na webu komise) je 800 Kč a pro studenty (u prezence je nutné doložit průkazem nebo dokladem, v opačném případě uhradí poplatek v plné výši) činí 500 Kč. Účastnický poplatek zahrnuje konferenční materiály; občerstvení během konference mimo oběda; vstup na společenský večer; účast na konferenci; účast na workshopech. Autoři příspěvků, které nebudou zařazeny, hradí účastnický poplatek v běžné výši. V případě více přednášejících jednoho příspěvku, nehradí účastnický poplatek pouze jeden přednášející. Úhrada poplatku je možná pouze v hotovosti v den konání konference u prezence v Regionálním muzeu Mělník.
 

 

2022

 ________________________________________________________________________________________________________________________________________________

AKTUÁLNÍ TRENDY V MUZEJNÍ EDUKACI A PREZENTACI VI.

 

Šestý ročník konference tentokrát na téma Proměny profese muzejního pedagoga, která se koná v Moravském zemském muzeu v Brně v termínu 3. - 4. října 2022.

Muzejní pedagog patří mezi relativně mladé muzejní profese, byť jde o povolání už oficiálně etablované, do jisté míry uznávané a v muzejní praci poměrně běžně zakotvené. V průběhu let se požadavky na muzejního pedagoga jako specializovaného muzejního pracovníka, jeho vzdělávání, odborné komptence a nároky na spektrum pracovních činností proměňovaly. Stejně tak můžeme z kvalitativního pohledu na práci s návštěvníky v obecném či individuálním pohledu sledovat posuny od aktivit odpovídajících komentovaným prohlídkám ve výstavách a expozicích až ke skutečně kvalifikované edukační práci. 


Konference proskytne prostor pro příspěvky a diskuse ke třem hlavním tematickým oblastem: 

1. Nároky na profesi. Kompetence, profesní vzdělávání a inividuální rozvoj muzejních pedagogů. Muzejní pedagog-začátečník versus muzejní pedagog-expert. Stáže, praxe, síťování, mentoring, muzejně-pedagogický výzkum.

2. Proměny spektra profesních činností muzejního pedagoga v čase. Reflexe vývoje obecně nebo optikou konkrétního muzea. Tvorba a implementace edukační koncepce muzea do prace. Zapojení muzejního pedagoga do přípravy výstav a dalších muzejních činností. Lokální a mezinárodní pohled na problematiku. 

3. Nové výzvy profese muzejního pedagoga. Participativní muzeum, reflexe společensky aktuálních témat, nové publikum, mimořádné situace v edukaci, úskalí profese muzejního pedagoga. Psychologické rozměry muzejní edukace. 

 

Podrobný program naleznete ZDE.

 

Na konferenci se přihlašuje prostřednictví e-přihlášky na adrese: https://forms.gle/Q6UpBYfz4JG83HYE6 do 10. září 2022. 

S odborným příspěvkem je možné přihlásit se přes tentýž formulář do 30. června 2022. 


Konferenční poplatek činí 800 Kč, zvýhodněný poplatek pro členy Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku byl stanoven na 500 Kč. Poplatek zahrnuje konferenční materiály, občerstvení (mimo obědů), vstup na společenský večer, účast na konferenci a workshopech. 


Konference se koná pod záštitou katedry UNESCO pro muzeologii a světové kulturní dědictví, ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií České republiky, z. s. a s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky. 


Kontakty: 

Mgr. Lucie Jagošová

Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG

jagosova@phil.muni.cz


Mgr. Tomáš Drobný

Moravské zemské muzeum

mcmp@mzm.cz

 

2021

 ________________________________________________________________________________________________________________________________________________

AKTUÁLNÍ TRENDY V MUZEJNÍ EDUKACI A PREZENTACI V.

Pátý ročník konference na téma na téma Muzea a restart vnitřní motivace k učení a poznávání, která se koná ve Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích v termínu 1. - 2. listopadu 2021. 

 

 

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG Vás zvou na konferenci pod záštitou Katedry UNESCO pro muzeologii a světové dědictví

Dnešní doba je velmi rychlá a plná netříděných informací, které ovlivňují nejen dospělé, ale především mladou generaci. Čas, kterým jsme v nedávné době prošli, tuto situaci ještě umocnil odloučením a nucenou separací, kdy jsme byli nuceni objektové učení či prosté poznávání vyměnit za online prostor. Cílem konference je nejen se ohlédnout za tím, co tato doba přinesla nebo naopak odnesla, ale také otevřít diskusi nad budoucím vývojem. Ve všech pádech je skloňována, a to nejen pouze v prostředí současného školství, především ztráta vnitřní motivace. Jaký úkol stojí před edukátory v muzejním či galerijním prostředí? Jak využít potenciál paměťových institucí v dnešní době?


Přihlášky na konferenci s odborným příspěvkem přijímáme do 27. srpna,
bez odborného příspěvku do 17. října.

Přihlašování probíhá elektronicky na této adrese:
https://forms.gle/1DsJNv3WnXT3LMHa6



Projekt je uskutečněn ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií České republiky, z. s. a s finanční podporou Ministerstva kultury České republiky.

 

Pozvánku s informacemi si můžete stáhnout ZDE

 

 Kontakt:

Mgr. Lucie Jagošová

(Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG) — jagosova@phil.muni.cz

Mgr. Mgr. Lukáš Faktor

(Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích) — faktor@muzeumcb.cz

 

 

 

 

NOVINKY A AKTUALITY

3. 6. 2024 // Muzeum Hlučínska

25. 3. 2024 // Památník ticha, Praha

Program konference Aktuální trendy v muzejní edukaci a prezentaci VII.

//1. - 3. 10. 2023 // Regionální muzeum Mělník

20. 3. 2022 // Muzeum města Prahy

17. 10. 2022 // Muzeum města Prahy

// 3. - 4. 10. 2022 // Moravské zemské muzeum v Brně

//21. 3. 2022, Muzeum města Prahy//

20. 9. 2021// Muzeum hlavního města Prahy // Setkání pracovní skupiny pro spolupráci mezi muzeem a školou Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku

1. - 2. listopadu 2021 // Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích // Konference Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG na téma Muzea a restart vnitřní motivace k učení a poznávání

22. 3. 2021 // virtuálně //

12.–13. 10. 2020 // Vila Löw-Beer v Brně // Konference Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG na téma Oborové didaktiky v muzeu

21. 9. 2020 // Muzeum hlavního města Prahy // Setkání pracovní skupiny pro spolupráci mezi muzeem a školou Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku Asociace muzeí a galerií čr, z. s.

23. 9. 2019 // Muzeum hlavního města Prahy // Setkání pracovní skupiny pro spolupráci mezi muzeem a školou Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku Asociace muzeí a galerií čr, z. s.

3. - 4. 6. 2019 // Západočeské muzeum v Plzni // Konference Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG na téma Neobyčejné možnosti neformálního vzdělávání

18. 3. 2019, Praha // Setkání pracovní skupiny pro spolupráci mezi muzeem a školou Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku Asociace muzeí a galerií čr, z. s.

21. – 22. květen 2018 // v Zámeckém areálu Ctěnice Praha // na téma Vliv digitálních technologií na dětského návštěvníka a mezioborové přesahy muzejní pedagogiky

10.–14. října 2017, Plzeň – Písek – Praha // Na téma Budoucnost v rukách dětí / Neformální vzdělávání jako nástroj sociální změny

25. 9. 2017, Praha // Setkání pracovní skupiny pro spolupráci mezi muzeem a školou Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku Asociace muzeí a galerií čr, z. s.

20. - 21. 6. 201; Masarykovo muzeum v Hodoníně p.o., Sál Evropa, Hodonín // Další tradiční muzeologický seminář, v pořadí již patnáctý, se uskuteční v sálu Evropa Masarykova muzea v Hodoníně a zaměří se na téma profesionalizace budoucích i současných muzejních pracovníků. Organizátory semináře jsou vedle muzea i Asociace muzeí a galerií České republiky a Ústav archeologie, oddělení muzeologie FF MU Brno.

4. a 5. května 2017, Slezské zemské muzeum Opava // Téma: Aktuální trendy v muzejní prezentaci a edukaci

27. a 28. června 2016, Přerov // Téma kolokvia: Jak pracuje tým. Prezentační a edukační aktivity muzeí jako důvod spolupráce napříč muzeujními profesemi.

10. – 11. 5. 2016, Praha // Konference v rámci projektu 200 let muzejnictví

8. – 9. 2. 2016 Litomyšl // Muzeum a škola – místa edukačně podnětného setkávání Aplikace metod zážitkové pedagogiky do školního vzdělávání

24. - 26. září 2015 Telč // Mezinárodní konference NPÚ Telč

4. - 6. října 2015 Plzeň // Kolokvium Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG ČR s názvem Různé cesty, stejné cíle - Vhodné strategie a účinné metody zpřístupnění muzejního a galerijního obsahu

7. září 2015 Hradec Králové // Seminář V PRVNI LINII (potřetí) - Komunikace se zákazníkem aneb co může ovlivnit každý z nás

25. - 26. června 2015 v Hodoníně // Potenciál muzejních pracovníků nepedagogické profilace směrem k muzejnímu publiku v Masarykově muzeu v Hodoníně .

15. června 2015 Muzeum Vysočiny Jihlava // Druhé profesní kolokvium Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku V PRVNÍ LINII (Po druhé) - Spolu a společně

nahoru