20.9.2011

Akce v Moravském zemském muzeu

V úterý 20. září 2011 v 17.00 hodin: zcela výjimečná a jediná přednáška odborníka Doc. PhDr. Josefa Zábojníka, CSc. z Arechologického ústavu SAV Nitra: Avaři a Avarský kaganát ve střední Evropě. Přednáškový sál, Dietrichsteinský palác,  Zelný trh 8.

Ve čtvrtek 22. září 2011 v 17.00 hodin: Beatlesovské inspirativní ozvěny na naší hudební scéně - Petr Gartias. Přednáška s hudebními záznamy seznámí posluchače s coververzními skladbami, které vznikly v našem prostředí od první poloviny 60. let do současnosti, s cílem poukázat na to, jak se naši interpreti vyrovnali se zahraničními originály. Petr Gratias se beatlesovskou tématikou zabývá více než 40 let. Jako bývalý hudební redaktor uvedl v rádiu před několika lety unikátní dvacetidílný seriál o historii skupiny The Beatles, v němž zazněla převážná většina jejich skladeb, ale i zajímavých zahraničních a domácích coververzí. Přednáškový sál, Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8.

V pátek 23. září 2011 v 16.30 hodin: Hvězdná vzpomínka aneb Představitelky milovnických postav českého filmu 30. a 40 let - Mgr. Jiří Bartoň. Přednáška představí pětici nejobsazovanějších mladých hereček českého filmu první republiky a doby Protektorátu. Načrtne vývoj jejich umělecké kariéry, pokusí se o definici hereckého typu každé z nich, včetně stručné dobové kritické a divácké reflexe jejich tvorby. Historický sál, Biskupský dvůr, Muzejní 1.

V sobotu 24. září 2011: exkurze Zakladatelské dílo Jana z Polné, středověké pamětihodnosti Polenska. Vede Mgr. Aleš Flídr. Město Polná, ležící na historické zemské hranici mezi Moravou a Čechami, patří k nejraněji osídleným místům Vysočiny. Zdejší území získal od panovníka ve druhé čtvrtině 13. století mocný velmož Jan z Polné, který v hloubi rozsáhlého pomezního pralesa založil pevný hrad. Pod ním vznikla osada, jež se postupně rozrostla v hrazené městečko, obohacené četnými sakrálními stavbami. S Janem z Polné lze bezpochyby spojit i kostel v Nížkově a další lokality, spojené s vrcholně středověkou kolonizací Českomoravské vysočiny.

13. září 2012, Tachov

22. září 2012, Stará Huť