4.9.2023

Z činnosti pracovní skupiny Plasty 2022

Výstava s kritickým katalogem k výstavě s názvem "Doba plastová v knižní vazbě"

Místo: chodby Klementina (postery, vitríny)
Termín: 4.8.-8.10.2022
Anotace:
Výstava Doba plastová přibližuje návštěvníkům problematiku péče o knihy se syntetickými prvky. Jsou zde představeny ukázky využití plastů v knižní vazbě, nahrazování přírodních materiálů i obecně výroba a zpracování plastů.
Výstava představuje nejzásadnější výsledky výzkumného projektu NAKI II s názvem „Syntetické materiály v knihovních fondech“ (identifikační kód DG18P02OVV001), který byl zaměřen na výzkum syntetických materiálů vyskytujících se v knižní vazbě od 19. století po současnost. Projekt byl zaměřen na provádění průzkumu fondů, identifikaci syntetických materiálů, aplikaci konzervačních zásahů, restaurování poškozených knih a návrh dlouhodobého bezpečného uložení takových knih.
Výstava uceleně zpracovává problematiku syntetických materiálů v knižní vazbě. Stručně je uvedena historie výroby syntetických materiálů a jejich využití v knižní vazbě. Značná pozornost je věnována degradačním procesům plastů vyskytujících se v knižní vazbě, především uvolňování těkavých látek a změkčovadel ohrožujících fyzický stav sousedních knih. Na výstavě bude k vidění proces restaurování vybraných exemplářů plastových knižních vazeb. Formou panelů budou představeny materiály a způsoby dlouhodobého uložení knih obsahující specifické druhy plastů.

K výstavě vyšel kritický katalog, který je možné ještě získat od autorů z Národní knihovny ČR.

Další konané akce na téma plastové kulturní dědictví 2022:

Národní galerie organizovala mezinárodní seminář:
PLASTY V RESTAUROVÁNÍ MODERNÍHO UMĚNÍ PROBLÉMY A ERSPEKTIVY
7.–8. června 2022
VELETRŽNÍ PALÁC
Tohoto semináře se účastnilo mnoho členů skupiny Plasty.

Řada kolegů se účastnila mezinárodní konference
Plastics Heritage European Association (PHEA), 17.-19. října 2022
Neapol, Itálie

Společnost STOP organizovala seminář i webinář