5. 2. 2010

Krásná jizba: výstavní činnost v letech 1929–1936

Vydává Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Význam Krásné jizby, jedné z klíčových kulturních institucí meziválečného Československa, byl dosud připomínán a hodnocen pouze s ohledem na její zásadní roli v realizování zásad funkcionalismu na poli designu užitkových předmětů. Působení Krásné jizby a spektrum jejích aktivit však bylo mnohem širší a vztahovalo se nejen k produktovému designu a kultuře bydlení, ale stejnou měrou i k uměnívolnému. Výstavní činnost Krásné jizby měla v dobovém kontextu nepřehlédnutelné místo jak množstvím uspořádaných výstav, tak i skladbou zastoupených oblastí tvorby a autorů, mezi kterými nechyběly nejvýraznější osobnosti umělecké scény. Cílem výzkumu a výsledné publikace bylo dokumentovat a zhodnotit výstavní činnostKrásné jizby, a to s ohledem na kritické reference a společenský dosah výstav. Prezentované oblasti tvorby si v případě karikatury, grafického designu, fotografie a plastiky vyžádaly separátní zhodnocení v samostatných kapitolách. Publikace vychází ze zpracování značného množství pramenů a archivních materiálů k dané problematice a je doplněna webovou prezentací (http://krasna-jizba.webnode.cz/), poskytující základní informace.