31. 1. 2011

Kdo je kdo ve výtvarné tvorbě na Šumpersku

Velkému zájmu veřejnosti o výtvarné umění i výtvarnou tvorbu v našem regionu  vyšlo vstříc Vlastivědné muzeum v Šumperku vydáním slovníku čítajícího 104 portrétů nejrůznějších umělců. Protože však  malířů, sochařů, architektů, fotografů, uměleckých řemeslníků a výtvarných teoretiků, jejichž život a dílo jsou spjaty  s Šumperskem, Zábřežskem nebo Mohelnickem, je poměrně mnoho, vychází zatím jen 104 biogramů tvůrců narozených do roku 1950, působících ve 20. a 21. století. Jednotlivá hesla nehodnotí, pouze informují. Dalších, zatím 60 biogramů tvůrců i mladších ročníků, čeká na díl druhý, který Muzeum v Šumperku vydá v následujících letech. Zároveň s jednotlivými autory je uváděno i jejich zastoupení výtvarným dílem ve sbírkách muzeí spravovaných šumperským muzeem, které v budování sbírky výtvarného umění pokračuje a doufá, že prostřednictvím právě vydané publikace získá nejen zájem, ale i účast veřejnosti na doplňování a tvorbě dalších biografů i na obohacení výtvarné sbírky.

Bohatě ilustrovanou publikaci lze zakoupit  v Muzeu Šumperk, Mohelnice, Zábřeh a v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích, stejně tak i v  knihkupectví Duha v Šumperku.
Cena publikace je 80 Kč.
                                                                                             (redakce)